Vánoce a silvestr by mohly být na sněhu

Praha - Vánoce by letos mohly být na sněhu, sněžit má od půlky prosince. Do té doby ale bude v nižších polohách spíš pršet. Podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) denní teploty klesnou pod nulu jen málokdy. Obloha zůstane po většinu prosince zatažená, v noci může přituhnout až na minus osm stupňů Celsia. Meteorologové dnes zároveň vydali varování před silným větrem, který v noci z neděle na pondělí zasáhne sever a západ republiky. Na hřebenech hor může dosahovat síly vichřice.

Začátek prosince přinese místy mrholení nebo déšť. Příští týden by se k dešťovým srážkám mohl přidat i sníh s deštěm, od vyšších poloh pak sněžení. Bílý poprašek ale nevydrží dlouho, denní maxima mohou začátkem příštího týdne vyšplhat až na devět stupňů, jinak se budou teploty pohybovat mezi jedním až sedmi stupni. Příliš se neochladí ani v noci, kdy má být mezi čtyřmi až minus dvěma stupni Celsia.

Meteoroložka ČT Taťána Míková: „Dlouhodobá předpověď počasí má úspěšnost u teplot tak 75 u srážek 65 procent, čili musíme počítat s tím, že takovou předpověď je třeba brát s rezervou.“


Od 11. do 20. prosince bude podle meteorologů oblačno až zataženo, občas se sněžením nebo sněhovými přeháňkami: „V nižších polohách se vyskytnou přechodně i srážky dešťové. Postupně oblačno až polojasno, místy sněžení.“ Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi nulou až šesti, postupně se přes den ochladí až na čtyři stupně pod nulou. Podle dlouhodobé předpovědi by měla být polovina prosince nejchladnějším obdobím měsíce, v noci přituhne až na minus osm stupňů.

ČT spouští 1. prosince sněhové zpravodajství

Vánoce a silvestr očekávají meteorologové na sněhu. „I nadále předpokládáme zimní charakter počasí, převážně velkou oblačnost, občas se srážkami, které budou většinou sněhové,“ uvedl ČHMÚ v předpovědi na posledních deset prosincových dní. Není ale jisté, jak dlouho se bílá nadílka udrží, přes den by totiž měly panovat teploty až k pěti stupňům. V noci pak rtuť teploměru spadne k minus šesti stupňům. „Takové ty romantické Vánoce, jak je pamatujeme z Ladových obrázků, se pravděpodobně nevyskytnou, ale samozřejmě ani to nelze zcela vyloučit,“ dodal meteorolog ČHMÚ František Šopko.

Sněhové zpravodajství
Sněhové zpravodajství

Česká televize spouští od 1. prosince i sněhové zpravodajství. Proti loňskému roku bude srozumitelnější a rozšířené i o malá střediska. Ukáže například, kde leží umělý a kde přírodní sníh a také, zda jezdí vleky.