Hajlování na maškarním plese extremistů zůstane bez trestu

Brno - Hajlování na maškarním plese ultrapravicového uskupení Národní odpor zůstane bez trestu. Nejvyšší soud zamítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se neúspěšně snažil zvrátit osvobozující rozsudek pražských soudů. Ty rozhodly, že hajlování v tomto případě není veřejně spáchaným trestným činem, protože se ho muž dopustil na uzavřené akci, kde hajlovali všichni přítomní.

Sporná událost se stala loni před Vánoci. Na vánoční maškarní ples Národního odporu v jednom z pražských barů přišel jeden z účastníků v karnevalové masce Adolfa Hitlera. Když ho viděli přítomní lidé, začali ho zdravit typickým gestem a provolávali nacistický pozdrav Sieg Heil. Jejich počínání zůstalo zachyceno na videozáznamu, který později analyzoval soudní znalec. Na akci hajlovalo minimálně 15 lidí, většinu se ale nepodařilo identifikovat.   

Obžaloba původně tvrdila, že se muž veřejně dopustil podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Podle trestního zákona je ale trestný čin spáchán veřejně jen tehdy, pokud jsou přítomné více než dvě osoby odlišné od pachatele. Tato podmínka podle Nejvyššího soudu splněna nebyla, protože podle dostupných informací hajlovali všichni přítomní. Na místě tak nebyl nikdo, koho by jejich počínání mohlo ovlivnit nebo pohoršit.  

Nejvyšší státní zástupce v dovolání tvrdil, že jasným úmyslem obviněného bylo projevit svůj pozitivní postoj k neonacistickému hnutí před dalšími lidmi, kteří se akce zúčastnili. Podle žalobců není podstatné, zda přítomní také sympatizují s neonacistickým hnutím. Čin prý vykazuje i dostatečný stupeň nebezpečnosti pro společnost.   

Obviněný muž k Zemanovu dovolání uvedl, že chce nejvyšší státní zástupce kriminalizovat už pouhou účast na akci. Doplnil, že za dané situace jsou všichni účastníci akce spolupachatelé, a tím pádem čin nikdo z nich nespáchal veřejně. Hajlování prý bylo spontánní, trvalo asi sedm vteřin a obviněný údajně vyslovil jen část pozdravu Sieg Heil, navíc zcela zjevně pod vlivem alkoholu. Muž se hájil také poukazem na svou bezúhonnost. Své jednání zpětně označil za nepatřičné. Nacistické hnutí prý striktně odsuzuje a v žádném případě se neztotožňuje s jeho ideály. Z anonymizovaného rozhodnutí Nejvyššího soudu vyplývá, že hajlující muž je vzděláním právník.