Kvůli postavičkám na semaforech musí Týc do vězení

Praha - Obvodní soud pro Prahu 7 dnes poslal výtvarníka skupiny Ztohoven, který tvoří pod jménem Roman Týc, na měsíc do vězení. Umělec David Hons, který vystupoval v předchozích líčeních pod příjmením Brudňák, totiž nezaplatil dříve uloženou pokutu 60 000 korun. Tou ho soud potrestal za výměnu skel u semaforů na přechodech pro chodce. Týcův obhájce podá stížnost k Městskému soudu v Praze. Ztohoven je v umělecké obci respektovaná tvůrčí skupina, nicméně její projekty jsou často kontroverzní a někdy končí i stíháním jejích členů.

Týce soud viní z poškozování cizí věci, kterého se umělec dopustil tím, že v roce 2007 vyměnil v metropoli skla na 50 semaforech pro chodce za šablony s postavičkami v komických či lehce vulgárních situacích. Za to mu soud před třemi lety uložil peněžitý trest 60 000 korun, který ale umělec odmítá a nezaplatil ho. Výtvarník byl původně obžalován také z poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení.

Soudkyně v závěrečné řeči uvedla, že trest vězení zvolila proto, že peněžitý trest 60 000 korun by odsouzený podle vlastních slov nezaplatil. Obhájce Michael Pokorný již předchozí rozsudek označil za nepřiměřený povaze obvinění a označil ho jako formalistický. Soud by měl podle něj vykládat právo se zřetelem k tomu, jak je společností vnímán čin. Soudkyně připustila, že veřejnost vnímá pozitivně uměleckou stránku Týcova činu, ale zdůraznila, že umělec svým jednáním způsobil škodu, kterou město podle spisu vyčíslilo na zhruba 82 000 korun.

Týc poslal soudkyni otevřený dopis:

Umělec v dopise potvrzuje, že jako projev nesouhlasu se systémem pokutu za svůj čin nezaplatí. „Dodnes ho nevnímám jako trestný čin, ani jako přestupek, ba právě naopak. Nezištně, bez nároku na honorář a v plném vědomí jsem uskutečnil tento projekt, o kterém jsem přesvědčen, že byl na dobu instalace přínosem pro společnost,“ uvedl. Dopis podepsal jako „Občan Roman Týc“.


Roman Týc patří mezi zakládající členy umělecké skupiny Ztohoven. Na semaforech se po jeho zásahu objevili například beznohý muž, žena v sukni či oběšenec. Výtvarník čin vysvětlil tím, že jen pomohl panáčkům ze svěrací kazajky a uvolnit se.

Umělecká skupina Ztohoven se věnuje především umění ve veřejném prostoru. Její členové se například před lety „nabourali“ do vysílání České televize a v pořadu ČT2 Panorama odvysílali simulovaný výbuch atomové bomby v oblasti Krkonoš. Zakryli také červené neonové srdce výtvarníka Jiřího Davida, které svítilo nad Pražským hradem na konci funkčního období prezidenta Václava Havla. Týc na sebe upozornil i hrou Seber policajtovi čepici, jeho byla i socha ohořelého muže Ohnívání vystavená na Václavském náměstí poblíž místa sebeupálení Jana Palacha.

Simulovaný výbuch atomové bomby
Zdroj: isifa/LN
Autor: Repro Hynek Glos

Letos v září vzbudil kontroverzní umělec Týc rozruch, když vytvořil obrazy z popela zesnulých a vystavil je v galerii Dvorak Sec Contemporary v Praze. Tvrdil, že v krematoriích vznikají přebytky, tedy popel zesnulých, který končí často bez piety na skládkách. Údajně tak chtěl otevřít diskusi o pokřiveném vztahu současné společnosti ke smrti.