Státníci jednají a paní Kremlu se kochá Prahou

Praha – Po noci strávené v hotelu Four Seasons na Starém Městě pokračuje ruský prezidentský pár v návštěvě Prahy. Zatímco prezidenta Ruské federace Dmitrije Medvěděva čeká na Pražském hradě série obchodních setkání a následně také schůzka s premiérem Petrem Nečasem, jeho choť Světlana stráví část dne s první dámou Livií Klausovou. Společně si prohlédnou Pražský hrad.

Dmitrij Medvěděv navštívil areál Pražského hradu již loni v dubnu, když česká metropole hostila summit Spojených států a Ruska. Tehdy si prohlédl mj. Svatovítskou katedrálu. Při letošní návštěvě však Klausovi ruský prezidentský pár netradičně uvítali v areálu Strahovského kláštera, a Livia Klausová proto představí první dámě Ruska sídlo českých králů samostatně.

Prezident Medvěděv jezdí limuzínou značky Mercedes-Benz. Ta je vyrobená speciálním oddělením firmy, která se zabývá výrobou speciálních automobilů pro diplomatický servis, ale i pro privátní klientelu. Auto dokáže člověka ochránit před různým stupněm útoku. Je dlouhé šest a půl metru, model je starý asi dvanáct let.


Do Prahy včera Světlana Medvěděvová přiletěla asi o dvě hodiny dříve než její manžel. Na rozdíl od ruského prezidenta totiž neletěla z Moskvy, ale z Madridu, kde se v minulých dnech zúčastnila otevření ruského střediska vědy a kultury a se španělským královským párem navštívila madridskou operu.

Kdo je Světlana Medvěděvová?

První dáma Ruské federace se narodila 15. března 1965 v dnešním Petrohradě do vojenské rodiny. S Medvěděvem se potkali již v sedmé třídě základní školy. Světlana, za svobodna Linniková, poté vystudovala Leningradský finančně-ekonomický institut. Vzali se v roce 1993 a o dva roky později se jim narodil jediný syn Ilja.

0Ve srovnání s Putinovou manželkou Ludmilou je Světlana Medvěděvová výraznější tváří ruského veřejného života. Šestačtyřicetiletá ekonomka totiž po Medvěděvově zvolení ruským prezidentem odmítla hrát roli manželky ve stínu, a to navzdory názorům některých konzervativních Rusů. Dnes se angažuje v problematice dětských domovů a mládežnických kulturních programů, za což obdržela od ruské pravoslavné církve ženský řád, který dostávají jen „nejvýznačnější ruské ženy“.

Společně s manželem také podporuje boj proti demografické krizi, kterou Rusko zažívá, hlasitě volá pro zpřísnění předpisů pro povolování potratů a je patronkou nového ruského svátku rodiny, lásky a věrnosti. Šéfuje také různým dobročinným spolkům a nadacím.  


Prohlídka Hradu, slavnostní oběd a carská výstava

Dnešní program Medvěděvových zahájí v deset hodin na I. nádvoří Pražského hradu slavnostní ceremoniál s vojenskými poctami. Následně čeká prezidenty uzavřené jednání a jednání s národními delegacemi včetně podpisu bilaterálních obchodních smluv.

Na jednu hodinu je plánován na počest státní návštěvy ruského prezidentského páru slavnostní oběd. Recepce se zúčastní i metropolita Kryštof, který je hlavou tuzemské pravoslavné církve, a metropolita Hilarion zastupující moskevského patriarchu. Právě v těchto dnech přitom česká a slovenská církev slaví 60. let své samostatnosti; při této příležitosti se rovněž uskuteční sváteční bohoslužba v chrámu svatého Mikuláše na pražském Staroměstském náměstí.

Video Medvěděvův plán na dnešek
video

Medvěděvův plán na dnešek

Kulturním vrcholem ruské státní návštěvy bude odpolední zahájení výstavy Carský dvůr pod vládou Romanovců v Císařské konírně Pražského hradu. Ale 167 unikátních exponátů umožní divákovi udělat si představu o lesku a bohatství carského dvora v počátcích dynastie, která na ruský trůn usedala mezi lety 1613 až 1917. „Je to vzácný případ, kdy na jedné výstavě ukazujeme tolik vzácných exponátů spjatých s prvním carem Romanovců, Michailem Fjodorovičem. Žádné jiné ruské muzeum nemá z této éry tak bohaté sbírky,“ uvedla Zelfira Tregulovová, náměstkyně ředitelky muzea moskevského Kremlu.

Medvěděv plní strany českých deníků, ruské ho ignorují

Mediální zásah návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva je v českém tisku zásadní. Deníky plní informacemi o jeho návštěvě své titulní strany. Jako hlavní informaci staví noviny jeho ekonomický motiv návštěvy. S příjezdem prezidenta Medvěděva se hovoří o určitém oteplení vztahu mezi Prahou a Moskvou. Na druhé straně zde ale stále panují obavy z energetické závislosti.

Naopak ruská média zejména včera odjezd svého prezidenta do Česka trochu ignorovala. Ruská státní televize na své domovské internetové stránce ani dnes žádnou zprávu o jeho návštěvě nemá. Ekonomický deník Kommersant probírá hlavně téma Temelín. Přináší také podrobnosti o založení Česko-ruské společnosti, která má obchodovat s palivem pro jaderné elektrárny. Rovněž mluví o zamýšleném projektu NATO, že by tato firma expandovala i do zemí, kde ruské jaderné reaktory fungují. Všechno je ale až na jedenácté straně jeho vydání.