Za kauzou Tatra nestojím, vzkazuje John Bartákovi

Praha – Předseda vládní strany Věci veřejné Radek John dnes odmítl vyjádření bývalého ministra obrany Martina Bartáka, podle něhož údajně mohl stát u vzniku kauzy Tatra, v níž je Barták obviněn. Podle Johnových slov vytváří exministr obrany „nesmyslné konstrukce“. Předseda VV ale neplánuje proti Bartákovi podnikat právní kroky.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Ondřej Němec

„Pan Barták vytváří nesmyslné konstrukce, které nestojí ani za další postup,“ prohlásil John. Bývalý ministr obrany podle něj „vystřeluje kouřovou clonu a vrší nesmysly“. Barták ve středečním otevřeném dopise předsedovi Věcí veřejných a někdejšímu ministrovi vnitra naznačil, že právě John mohl stát za vznikem kauzy Tatra. Někdejší ministr obrany Johna také vyzval, aby zvážil své další setrvání v politice.

„Nechci spekulovat, ale nebyl jste to náhodou vy, který v pozici ministra vnitra, a tudíž člověka, jenž musí znát příslušnost jednotlivých útvarů policie, přivedl redaktora Jana Kroupu k veliteli věcně nepříslušného útvaru a spolupodílel se tak na konstrukci celé pseudokauzy Tatra. Ani nevíte, jak rád bych se mýlil,“ napsal Barták v otevřeném dopise. John se nechal slyšet, že redaktora MF Dnes Kroupu v době, kdy vedl ministerstvo vnitra, „nikam nesměroval“.

Obvinění v korupční kauze Tatra
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Exministr obrany v otevřeném dopise také reagoval na Johnovo vystoupení v České televizi (ČT). Barták podle svých slov těžko mohl být zodpovědný za „svůj“ resort, protože v době zadání akvizičního procesu vůbec nebyl ministrem obrany. „Stal jsem se jím až poté, co byl celý projekt nákupu vozidel Tatra dokončen a ta byla dokonce již dodána do výzbroje,“ podotkl.

John dnes řekl, že jeho vyjádření v pořadu ČT se netýkalo nákupu vozidel Tatra, ale dalších zakázek, které byly realizovány za Bartákova vedení resortu obrany a které bývají v médiích označovány jako pravděpodobně předražené. „Mé vyjádření nebylo o Tatře, bylo o předražených zakázkách, které se v resortu obrany staly za Bartáka,“ poznamenal John. Upozornil zejména na nyní již zrušený projekt výstavby nových pavilonů v pražské Ústřední vojenské nemocnici, který měl stát přijít na několik miliard korun.