Kajínek opět neuspěl s žádostí o nový proces

Brno - Na doživotí odsouzený Jiří Kajínek nedostane v nejbližších měsících šanci na obnovení svého procesu. Ústavní soud (ÚS) minulý týden odmítl jeho zářijovou stížnost proti rozhodnutím plzeňských i pražských vrchních soudců, kteří letos zamítli již druhý návrh odsouzeného na povolení nového řízení. Kajínek si na Mírově odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu a pokus o další. Informaci přinesl deník Právo.

„Ústavní soud v této věci již rozhodl,“ řekla deníku mluvčí ÚS Jana Pelcová. „Dokud ale nebude usnesení doručeno stěžovateli, nemůže zatím o svém rozhodnutí informovat,“ dodala. Podle informací Práva však ústavní soudci bez veřejného projednání Kajínkovu stížnost odmítli, čímž definitivně potvrdili názor soudců z Plzně a Prahy, že odsouzený nepředložil žádný nový relevantní důkaz, který by vedl k obnovení procesu.

Sám Kajínek si přitom podle Práva v září od své stížnosti sliboval úspěch a šanci případ znovu otevřít. Opíral se především o argumenty svého advokáta Tomáše Zejdy, který v textu zaslaném ÚS upozornil na nestandardní postup policie při vyšetřování vražd z konce května 1993 v plzeňských borských serpentinách. Kriminalisté tehdy navzdory běžné praxi neodebrali otisky z auta, v němž vrah zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše. Pachatel podle svědků neměl rukavice a musel na dveřích vozu stopy zanechat.

Vezeňské foto Jiřího Kajínka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

O absenci otisků se přitom zmínil i plzeňský krajský soud, když letos Kajínkovu žádost o nové řízení zamítl, nicméně podle obhájce se s touto novou skutečností nijak nevypořádal. Právě na tento postup soudu si Kajínek nyní stěžoval s tím, že bylo porušeno jeho právo na spravedlivý proces. Zejda odmítl spekulovat o tom, zda s Kajínkem připraví nový, již třetí návrh na povolení obnovy řízení.

Známým se stal Kajínek v říjnu 2000, kdy zřejmě jako první vězeň v historii unikl z věznice v Mírově na Šumpersku. Byl však dopaden a nyní svůj trest vykonává opět v této věznici.