TOP 09 a VV se hádají kvůli Dobešovi

Praha - TOP 09 podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna hledá důvod pro rozbití vládní koalice a vytvoření nové se sociálními demokraty, a proto vytáhla do boje proti ministrovi školství Josefu Dobešovi. Představitelé TOP 09 začali ministra Dobeše opět kritizovat poté, co se ukázalo, že Česko může přijít o miliardové dotace z Evropské unie. Šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík Johnova nařčení odmítá s tím, že s Dobešem jde o dlouhodobý problém.

Podle Johna ale ve skutečnost nejde vůbec o to, že Česku hrozí zastavení evropských dotací do školství. „Důvodem bude spíše namlouváni TOP 09 a pana Bohuslava Sobotky, předsedy ČSSD, který chodí na výslechy kvůli Mostecké uhelné společnosti a OKD. Je to další snaha o byznysovou koalici,“ prohlásil John pro server iDnes. 

Petr Gazdík:

„Co se týká kauzy Mostecké uhelné, já chápu, že Radek John není právník, o té věci asi mnoho neví, nicméně kdyby o tom něco věděl, tak takhle nemluví. Je mi to líto, chápu, že VV nejlepší obranou proti vlastní impotenci je útok na TOP 09, svědčí to spíše o nich než o TOP 09.“


„To, co vystřelila TOP 09, je zastírací manévr,“ řekl v rozhovoru pro ČT John s tím, že stejné problémy má řada dalších ministerstev. TOP 09 ukazuje na problémy na ministerstvu školství podle Johna také proto, aby se tolik nemluvilo o problémech ministra Kalouska: „…Kvůli panu ministrovi financí Kalouskovi možná přijdeme o miliardy ze Švýcarska, … a proto zástupně TOP 09 vystřelila na ministerstvo školství,“ dodal John pro ČT. 

Petr Gazdík se ale brání, skutečně jde o dlouhodobé problémy ministra školství Josefa Dobeše. „Radek John by se měl spíše zaměřit objektivně na práci pana ministra školství, na to jakým způsobem řeší vysokoškolský zákon, jak nekomunikuje s akademickou obcí, jaký záměr představil v regionálním školství, jak to vypadá s jeho personální politikou, jak to vypadá s čerpáním evropských fondů, a co vlastně za rok a půl udělal. Pokud si všechno toto objektivně zváží, zjistí, že pan ministr nepředvedl vlastně nic a že dělá Věcem veřejným spíše ostudu,“ vysvětlil stanovisko TOP 09 Gazdík pro ČT.

Video Reportáž Terezy Stárkové
video

Reportáž Terezy Stárkové

Hlasy volající po odchodu Josefa Dobeše se od TOP 09 začaly znovu ozývat po tom, co se ukázalo, že Česko může přijít o miliardové dotace z Evropské unie. Audit unijních úředníků odhalil nejen chyby v projektech, ale i to, že ministerstvo dostatečně nehlídá, aby se nestávaly. Miliardy pro školství jsou proto teď v ohrožení.