Heger má nového náměstka, spolustraníka Ženíška

Praha – Prvním náměstkem ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) se dnes stal místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Ten až dosud působil ve funkci náměstka ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). Ženíšek bude mít u Hegera na starosti řízení úřadu, fakultních nemocnic a státních ústavů.

Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně bude mít Ženíšek jako první náměstek za úkol věnovat se také mezinárodním vztahům. Zabývat by se měl i protidrogovou politikou. Ve funkci nahradil svého stranického kolegu Vladimíra Pavelku, kterého ministr v prosinci jmenoval ředitelem Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

Ženíšek, který vystudoval politologii na Univerzitě Karlově, podle mluvčího pracoval na ministerstvu spravedlnosti od roku 2007. Od roku 2008 tam pak působil jako náměstek sekce mezinárodních vztahů. Zasedal v několika vládních radách, mimo jiné v radě pro protidrogovou problematiku či pro romské záležitosti. Od roku 2008 je členem rady vlády pro národnostní menšiny.

Řízení sekce mezinárodních vztahů na ministerstvu spravedlnosti se podle mluvčí úřadu Terezy Palečkové ujme dosavadní ředitelka mezinárodního odboru civilního Zuzana Fišerová. „Sekci povede z pozice vrchní ředitelky,“ uvedla Palečková.

Podle Hegera bude neocenitelný při kontaktech s cizinou

Ministr zdravotnictví Heger si od Ženíška slibuje hlavně posílení mezinárodních vztahů. „Jeho znalosti pro nás budou neocenitelné při posilování vztahů a předávání zkušeností z jiných zemí, komunikaci s Evropskou unií a v neposlední řadě při strategickém rozhodování ve vztahu k přímo řízeným organizacím (fakultní nemocnice a ústavy),“ řekl Heger.

Heger má v týmu kromě Ženíška ještě další čtyři náměstky – pro zdravotní pojištění Petra Noska, pro legislativu Martina Plíška, pro léčebně preventivní péči Vítězslava Vavrouška a hlavního hygienika Michaela Víta. Elektronizací zdravotnictví se zabýval náměstek Jiří Schlanger, který z úřadu ale před časem odešel.