Výpočty, které se řídí korelacemi mayského a juliánského kalendáře se podle jeho slov u různých autorů liší i o několik století. Také on přišel s teorií výpočtu konce mayského kalendáře, který má připadnout na 14.12.2116. „To ovšem ještě neznamená, že nastane konec světa, protože sám fakt, že končí nějaký kalendář, nemá žádnou hodnotu od událostí s tím spojovaných. Podle seriozních badatelů mayské historie v samotném mayském kalendáři žádná taková předpověď není obsažena,“ prohlásil předseda astronomické společnosti Jan Vondrák.
Pavel Suchan:
"Vyhlásili jsme soutěž, ač je jich nepřeberné množství, ale my tím chceme naznačit určité poselství do společnosti, že opravdu není obava z konce světa v roce 2012. Tudíž jsme vyhlásili soutěž o nejlepší vtip o konci světa či mayského kalendáře, bez urážky mayskému kalendáři. Na webu astro.cz je zveřejněna soutěž na toto téma…"

Český astronom Jiří Grygar jmenoval v úvodu své promluvy několik knižních bestsellerů, které v nedávné historii předpovídaly konec světa. Ten ale nenastal, ovšem autoři knih na jejich prodeji patřičně vydělali. „Jenom za rok 2000 selhalo minimálně 25 předpovědí konců světa a mezi nimi jsou i významná jména, která znáte z literatury a z médií. Všichni to přežili, zase se jim vůbec nic nestalo a pokračují v těch svých nesmyslech,“ prohlásil astronom Jiří Grygar a dodal, že za posledních 12 let činí předpovědi 50 konců světa, které už měly nastat.

Brífink Akademie věd ke konci světa
Podle Grygarových slov znamená skutečnost, že i vážené instituce v zahraničí musí vydávat prohlášení, v nichž uklidňují lidi, že žádný konec světa v tomto roce nebude, že „schopnost lidí zpracovávat informace logickým uvažováním jsou kriticky ohroženy.“ Rovněž si posteskl, že pokleslé informace šíří mnohdy i velmi seriozní média.