Vězeňští vychovatelé dopřávali za úplatu výhody, stíhá je policie

Praha - Protikorupční policie obvinila dva vychovatele věznice Rýnovice v Jablonci nad Nisou, jednoho vězně a jeho známou z korupce. Jednomu z vězňů měli poskytovat dva občanští zaměstnanci věznice za úplatek či jeho příslib určité výhody. Na webu to dnes uvedl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej.

Vychovatelé prý umožňovali odsouzenému muži telefonovat z vězeňského telefonu. Doručovali mu také části mobilních telefonů, telefonní karty, léky, peníze nebo písemné a ústní vzkazy. Za to jeden ze zaměstnanců věznice podle kriminalistů loni v létě obdržel celkem 150 tisíc korun, které si částečně nechal převést na účet, zbytek inkasoval v hotovosti od známé odsouzeného. Následně pak požadoval po vězni dalších 350 korun a auto. Druhý z vychovatelů si za poskytnuté výhody nechal slíbit úplatek 3,85 milionu korun, uvedl mluvčí.

Detektivové oba vychovatele stíhají pro zločin přijetí úplatku a také z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. V případě odsouzení jim hrozí odnětí svobody na pět až dvanáct let. Odsouzeného a jeho známou obvinili policisté z podplácení a návodu k přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim až šestileté vězení. Na případu pracovali kriminalisté ÚOKFK několik měsíců ve spolupráci s vězeňskou službou, která jim dala podnět.

Ve věznici si odpykává trest i David Berdych

Mluvčí věznice Monika Králová zadržení dvou vychovatelů potvrdila. Dodala ale, že k případu nemůže poskytnout více informací, než kolik už zveřejnil ÚOKFK. Na případ nyní dohlíží státní zástupce a muži už ve věznici nepracují. „Rozvázali jsme s nimi pracovní poměr,“ uvedla Králová.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

V Rýnovicích si odpykává trest za účast na loupežích nebo vydírání podnikatelů i hlavní aktér známé kriminální kauzy David Berdych. Tomu loni v prosinci soud umožnil, aby byl přeřazen z věznice s ostrahou do mírnějšího typu vězení s dozorem. V Rýnovicích zůstal, pouze se přesunul do jiné části věznice. Berdychův advokát Jaroslav Ortman podle svého vyjádření se svým klientem naposled hovořil tento týden. O tom, že by byla spojitost mezi Berdychem a obviněním vychovatelů, informace neměl.

Video Policie zveřejnila loňská čísla v boji s korupcí
video

Policie zveřejnila loňská čísla v boji s korupcí