Peake podporuje sněmovní návrh zákona o veřejných zakázkách

Praha - Pozměňovací návrhy Senátu k zákonu o veřejných zakázkách, který bude sněmovna posuzovat na konci ledna, by vedly k zúžení otevřené soutěže ve veřejném zadávání. Po zasedání vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí to prohlásila jeho předsedkyně a vicepremiérka Karolína Peake (VV). Doufá proto, že poslanci prosadí původní návrh bez senátních připomínek. Normu koncem loňského roku vrátili senátoři s pozměňovacími návrhy sněmovně – zákon nově ruší např. losování nebo snižuje limity pro zakázky malého rozsahu.

„Pozměňovací návrhy, které ten zákon poměrně dosti narušují, jsou legislativně značně zmatečné, navzájem si odporující paragrafy a odkazy na neexistující ustanovení,“ řekla Peake.

Senátoři, mezi nimiž má převahu opozice, vložili do návrhu zákona především povinnost uchazečů o veřejné zakázky rozkrýt vlastnickou strukturu dodavatelů. Podle expertů platformy pro transparentní zakázky ale může toto ustanovení paradoxně omezit hospodářskou soutěž. Řada firem například v automobilovém průmyslu nebo ve stavebnictví by se prý totiž kvůli složitým dodavatelským řetězcům a z toho vyplývající vysoké administrativní zátěži při soutěžích tendrů raději neúčastnila.   

Video Brífink po jednání vládního výboru
video

Brífink po jednání vládního výboru

Peake také seznámila členy výboru se záměrem zřídit platformu pro zákon o úřednících po vzoru platformy pro transparentní veřejné zakázky. Ta podle Peake pomohla s přípravou zákona o veřejných zakázkách i jeho mediální obhajobou. Stejnému procesu by ráda podrobila i zákon o úřednících.