Cukrovkou trpí čím dál mladší děti

Praha - Zhruba na trojnásobek stouply za posledních 20 let v Česku počty dětských diabetiků. Z cukrovky se stala jedna z nejčastějších chronických nemocí dětského věku, má ji každé pětisté dítě. Varující je, že cukrovku dostávají děti stále mladší, největší nárůst, až čtyřnásobný, je u dětí do čtyř let věku. Informoval o tom přednosta pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol profesor Jan Lebl.

Na jeho klinice působí dětské diabetologické centrum, které je mezi prvními 12 evropskými centry s prestižním mezinárodním titulem centrum excelence. Titul potvrzuje kvalitu léčby a péče o nemocné. Síť špičkových center má přispět k prosazení nejúčinnější léčby. „Každé diabetické dítě si zaslouží tu nejkvalitnější péči. Vytvoření center excelence a postupná standardizace léčebných postupů je prvním důležitým krokem k naplnění tohoto cíle,“ uvedl profesor.

První analýzy podle lékaře centra docenta Zdeňka Šumníka ukázaly, že výsledky léčby v motolském centru jsou srovnatelné s podobnými zařízeními ve Francii či Británii. „Z hlediska využívání moderních technologií také nijak nezaostáváme, například inzulínové pumpy pro průběžné dávkování využíváme dokonce ve větší míře než ve zmíněných zemích,“ řekl Šumník.

Cukrovka je nevyléčitelná, léčba závisí na typu

Včasné odhalení nemoci zvyšuje naději pacientů na život bez dalších zdravotních komplikací, jako je oslepnutí či amputace končetiny. Přes všechny pokroky léčby ale zůstává cukrovka nevyléčitelnou nemocí. Mezi nejčastější příznaky, které rodiče vedou k návštěvě lékaře, patří zvýšené pití a močení, únava a hubnutí. Lékař zjistí nemoc jednoduchým vyšetřením hladiny krevního cukru.

Léčba závisí na typu diabetu. Pro děti je typický první typ, kdy tělo neumí vyrobit inzulín a musí se mu dodat. Cukrovka druhého typu souvisí s nezdravým životním stylem a u dětí jí přibývá. Léčí se dietou, tabletami nebo inzulínem. Třetím typem je cukrovka monogenní, způsobuje ji mutace v jednom genu. Může se projevit už v prvním roce života. Tabletami lze dosáhnout lepší kompenzace než inzulínem.

Motolské centrum zahájilo v roce 2006 genetickou diagnostiku v laboratoři molekulární genetiky. Součástí centra je i Národní registr pacientů s monogenním diabetem, je jich v něm 1 500. Genetická příčina dosud byla prokázána u 600, podle výsledků jim byla upravena léčba.