Nová strana Romů chce hájit zájmy všech sociálně slabých lidí

Praha - Hájit nejen zájmy Romů, ale všech sociálně slabých občanů chce Strana rovných příležitostí, jejíž delegáti se sešli dnes v Praze na ustavujícím sjezdu. Předsedou zvolili člena rady vlády pro národnostní menšiny Štefana Tišera. Místopředsedy mu budou šéf Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR Čeněk Růžička a učitelka Antonie Burianská.

Strana podle Tišera vznikla proto, že dosud v České republice „nikdo zájmy sociálně slabých vrstev nehájil“. Nyní začnou zakládající členové strany jezdit po republice a stranu budovat, uvedl. Podle Růžičky by chtěla Strana rovných příležitostí kandidovat už v letošních podzimních volbách do krajských zastupitelstev. Soudí, že by se mohla prosadit zejména ve městech, kde žije více Romů. Senátní volby zřejmě ještě vynechá, protože pro ně nemá vhodné kandidáty.

Ministerstvo vnitra registrovalo Stranu rovných příležitostí loni 19. prosince. Původně se měla jmenovat Adaj, což v romštině znamená „tady jsme“. Nakonec se ale zakladatelé rozhodli pro název neutrálnější.

O nové politické straně Romové uvažují už od loňského léta. Se svým záměrem poprvé seznámili veřejnost v Letech u Písku při vzpomínce u památníku v místech, kde stál za německé okupace romský sběrný tábor. Rozhodnutí stranu založit v nich dozrálo po nepokojích na Šluknovsku. Uvědomili si prý, že se bez vlastní politické strany neobejdou.

Romové už zastoupení v Parlamentě měli. Počátkem 90. let měla Romská občanská iniciativa (ROI) sedm poslanců. „To byla ale jiná situace,“ poznamenal Růžička. A dodal, že ROI tehdy podpořil prezident Václav Havel.