Peake chce koordinovat reformu policie a státního zastupitelství

Praha - Vicepremiérka Karolína Peake (VV) chce, aby ji vláda pověřila koordinováním reformy policie a státního zastupitelství. K tomu navrhuje i zřízení poradní pracovní skupiny, v jejímž čele by měla být jako předsedkyně. Místopředsedy by měli být ministr vnitra Jan Kubice a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Peake návrh předložila už na posledním jednání vlády na základě dohody s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Někteří ministři s ním ale nesouhlasí. Proti se vyslovilo ministerstvo spravedlnosti a zřejmě tak učiní i vnitro. Vláda se má návrhem opět zabývat příští středu.

Vicepremiérka k návrhu řekla, že by mělo jít o koordinaci protikorupčního útvaru žalobců, který má vzniknout při Nejvyšším státním zastupitelství, a nového policejního protikorupčního útvaru, jehož zřízení chce prosadit policejní prezident Petr Lessy. „Bohužel to bylo interpretováno, že chci šéfovat ministra spravedlnosti a vnitra, a bylo to přerušeno,“ popsala Peake projednávání návrhu na posledním zasedání vlády.

Návrh se nelíbí například ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Nesouhlasí s ním ani ministerstvo spravedlnosti, podle něhož nemá zřízení pracovní skupiny důvod. „Komunikace mezi resortem spravedlnosti a vnitra probíhá bez jakýchkoli problémů, pokud by vláda měla opačný pocit, pak může svým usnesením nařídit oběma ministrům společný postup nad některými reformními projekty,“ řekla šéfka Pospíšilova kabinetu Veronika Ludvíková.

Mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák řekl, že Kubice se posledního jednání vlády neúčastnil a zastupoval ho náměstek Radek Šmerda. Příští středu se však proti návrhu Peake podle Nováka postaví zřejmě i ministr vnitra. „Ještě k tomu nemáme vypracované stanovisko, ale předpokládám, že ta pozice bude stejná jako u ministra spravedlnosti,“ uvedl Novák.

„Materiál vychází z dohody o zajištění řádné změny organizace, struktury a postavení státního zastupitelství v návaznosti na dosavadní průběh reformy Policie České republiky. Jako odpovědnou osobu pro koordinaci této reformy, zejména gesčních resortů vnitra a spravedlnosti, se doporučuje vládě určit místopředsedkyni vlády, předsedkyni legislativní rady vlády a předsedkyni vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí,“ stojí v předkládací zprávě. Peake podle dokumentu odpovídá za koordinaci plnění úkolů z protikorupční strategie, což „velmi úzce souvisí s touto reformou“.