Zestárlí politici se omlouvají za neekologickou politiku

Praha - V Praze se objevily billboardy, na nichž se zestárlí lídři ODS, ČSSD a TOP 09 v roce 2030 omlouvají za to, že promeškali příležitost zavést v Česku „chytrou“, ekologicky šetrnou ekonomiku. S kampaní přišlo Hnutí Duha, které volá po přijetí zákona zavazujícího ČR k přijetí ekologických opatření a zavedení zelených technologií.

Občanům se na billboardech omlouvají premiér Petr Nečas (ODS), ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Účelem reklamy není dělat si legraci z konkrétních politiků, ale poukázat na obrovské ekonomické příležitosti, které dnes před sebou máme, které ale bohužel zatím nevyužíváme,“ uvedl ředitel Hnutí Duha Petr Machálek. Obličeje politiků jsou podle něj symbolem, kterým chce organizace vyprovokovat debatu o novém zákoně na podporu „chytrých“ technologií. V rámci kampaně bude v příštích dnech v Praze instalováno více než sto reklamních ploch s tvářemi těchto tří politiků.

O tom, že se jejich tváře v kampani objeví, Hnutí Duha podle Michálka všechny tři politiky informovalo. Od Kalouska a Sobotky prý dostala organizace odpověď, z níž vyplynulo, že akci chápou a neberou ji osobně.

Kampaň Hnutí Duha
Kampaň Hnutí Duha

Hnutí Duha prosazuje zákon o zelených technologiích už zhruba dva roky v rámci své iniciativy Velká výzva. Zákon připravovaný po vzoru Velké Británie závazně stanoví, že české exhalace skleníkových plynů budou do roku 2050 klesat o dvě procenta ročně. Nová legislativa tak podle organizace podpoří investice do energeticky efektivních technologií a zlevní rodinám účty za energii.