Dobeš zaměstnal radního z ČRo - zákon o rozhlasu to vylučuje

Praha – Personální politika na ministerstvu školství vzbudila další otazníky. Šéf resortu Josef Dobeš (VV) totiž jako ředitele tiskového odboru od února pověřil radního Českého rozhlasu Antonína Zelenku. Podle zákona o veřejnoprávním rozhlasu však je členství v radě neslučitelné s jakoukoliv funkcí ve veřejné správě. Zelenka v reakci uvedl, že ve dvojí funkci nevidí problém. V čele odboru nahradil bez výběrového řízení Kateřinu Savičovou.

„Ano, mohu to potvrdit, byl jsem do této funkce pověřen, ne jmenován,“ řekl Zelenka. Právě právní rozdíl mezi pověřením a jmenováním je prý důvodem, proč jeho post na ministerstvu není v rozporu s rozhlasovým zákonem. Zelenka také potvrdil, že byl pověřen na základě rozhodnutí ministra, blíže ale podmínky nechtěl komentovat. 

Podle serveru Mediář.cz pracoval dřív Zelenka coby redaktor Radiožurnálu, chtěl se také stát šéfem Českého rozhlasu. Později působil v tiskovém oddělení Bestsportu, na stanici UPC moderoval politickou diskuzi a pracoval i pro televizi Barrandov. Jedná se přitom už o pátého šéfa komunikace za Dobešova působení. Předtím se tu vystřídaly Kateřina Böhmová, Lucie Kubovičová, Renáta Bartková-Sodomová a naposled právě Kateřina Savičová.

Úryvek ze zákona o Českém rozhlasu:

(1) Členství v radě je neslučitelné s funkcí prezidenta republiky, poslance nebo senátora, člena vlády, soudce, státního zástupce, člena Nejvyššího kontrolního úřadu, člena bankovní rady České národní banky, Veřejného ochránce práv, s jakoukoli funkcí ve veřejné správě, s funkcí člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, člena Rady České televize, člena Rady České tiskové kanceláře, s funkcí generálního ředitele České televize a s funkcí člena dozorčí komise České televize nebo člena dozorčí komise Českého rozhlasu.


Tiskovým mluvčím ministerstva se dnes stal Radek Melichar, který byl dříve mluvčím operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Dosud byl mluvčím úřadu Patrik Kubas.

Za Dobeše se v nejvyšším vedení úřadu dějí personální zemětřesení často, ministr už několikrát vyměnil šéfa sekce pro evropské fondy, ředitele svého kabinetu nebo náměstka pro vysoké školy.