V přilbě na sjezdovku? Od příští zimy možná povinně

Praha – Od příští zimní sezóny by mohla pro lyžaře a snowboardisty do 18 let začít platit povinnost nosit při pohybu na sjezdovkách ochrannou přilbu. S návrhem zákona o bezpečném pohybu na horách, který toto opatření zavádí, v těchto dnech přichází do Poslanecké sněmovny mnohaletých záchranář a poslanec za TOP 09 Rudolf Chlad. Od opatření, které se v Česku již několik let diskutuje, si slibuje především menší počet zdraví ohrožujících úrazů.

„Byl bych hrozně rád, kdyby lidé byli zodpovědní a žádný zákon se vydávat nemusel, ale případů (úrazů) je bohužel čím dál tím víc,“ říká poslanec Chlad. „Na našich horách jako snad nikde v Evropě nepanují žádná pravidla hry, takže je to taková obdoba vyhlášky o silničním provozu,“ přiblížil smysl chystaného zákona. Ten počítá s povinností nosit helmu pro snowboardisty a lyžaře do osmnácti let; pokud pravidla poruší, zaplatí pokutu až deset tisíc korun. Podobná pravidla platí například v Itálii nebo Slovinsku.

V Česku bez přileb lyžuje stále vysoký počet lidí a následná poranění hlavy patří mezi nejtěžší úrazy, ke kterým záchranáři Horské služby vyjíždí. Příčinou bývá zledovatělý povrch, srážka lyžařů nebo náraz do stromu.

„Sjezdovky jsou širší, technicky upravované, je na nich technický sníh, a pohyb je tak podstatně rychlejší,“ řekl Stanislav Kabeš z horské služby na Božím Daru s tím, že zavedení podobného opatření by určitě prospělo. Lyžaři se totiž často řítí na sjezdovce i rychlostí70 kilometrůza hodinu a jen v loňském roce si hlavu na horách zranilo přes tisíc lidí.

Nejvíc úrazů hlavy bylo v Krkonoších (421 případů), dále pak v Jeseníkách (162) a Orlických horách (138). Naopak nejméně, jen 86 případů, hlásily Beskydy. Horští záchranáři proto před letošní zimou podpořili kampaň Chraňte mozky, která na internetu radí jak se na sjezdovce chovat a chránit.

Poranění hlavy v loňské zimní sezóně
Poranění hlavy v loňské zimní sezóně