Mečl navrhnul odvolání svého náměstka Grygárka

Praha – Dočasně pověřený vrchní státní zástupce Stanislav Mečl navrhl odvolání svého náměstka Libora Grygárka z funkce. Podle mluvčí vrchního zastupitelství Ivy Vojtkové návrh podal v úterý do rukou ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Důvodem odvolání jsou údajná profesní pochybení v některých kauzách i Grygárkovy „společenské kontakty“. Grygárek je jedním ze čtyř státních zástupců, na které Pospíšil nedávno podal kárné žaloby kvůli údajným pochybením v kauze Mostecké uhelné společnosti. Ministr státním zástupcům vytýká především průtahy, část z nich označil za účelové.

Mečl Grygárka již dříve vyzval k rezignaci kvůli kontaktům s lobbistou a vlivným podnikatelem Romanem Janouškem. Grygárek mu však tehdy řekl, že nevidí ke své rezignaci důvod, a podotkl, že státní zastupitelství nikdy nevedlo proti Janouškovi trestní řízení. Mečl mu prý nepředložil žádné důkazy o jeho pochybení nebo neprofesionálním jednání.

V nynějším návrhu na odvolání Mečl upozornil také na Grygárkova údajná pochybení v některých kauzách. „Důvody tohoto postupu jsou jednak přetrvávající pochybnosti vrchního státního zástupce o slučitelnosti některých společenských kontaktů JUDr. Grygárka s požadavky na výkon funkce náměstka vrchního státního zástupce a rovněž pochybení v postupu v některých kauzách zjištěná vnitřním dohledem, která mimo jiné vedla ministra spravedlnosti k podání kárného návrhu,“ uvedla Vojtková.

Zleva Pavel Zeman, Jiří Pospíšil a Stanislav Mečl
Zdroj: ČT24

Mečl nastoupil do čela VSZ v listopadu, kdy nahradil Vlastimila Rampulu, kterého ministr spravedlnosti odvolal. Bývalý šéf pražských žalobců podle Pospíšila porušil zákon a „ne vždy se choval tak, aby nevznikaly důvodné pochybnosti o jeho nestrannosti“. Rampula rozhodnutí napadl správní žalobou. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí pražského městského soudu Martiny Lhotákové Rampula tvrdí, že jeho odvolání bylo nezákonné, opírá se o věcně nesprávné argumenty a nesprávné právní hodnocení. Mečl po svém nástupu provedl několik personálních změn.