CVVM: Obliba prezidenta Klause klesá

Praha – Český prezident Václav Klaus dodává vážnost prezidentskému úřadu a plní ústavní funkce, ale nezná problémy občanů. Vyplývá to z výsledků lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti loňskému roku si Klaus u veřejnosti značně pohoršil. V každé ze sledovaných funkcí prezidenta přibylo lidí, podle kterých nevykonává své povinnosti dobře.

Letos lidé stejně jako v minulých letech velmi pozitivně hodnotili Klausovy zásluhy o vážnost a důstojnost prezidentského úřadu. O tom, že Klaus dodává úřadu na vážnosti, je přesvědčeno 70 procent Čechů. To je však zatím nejslabší prezidentův výsledek, protože loni hodnotilo pozitivně Klausův vliv na důstojnost úřadu 80 procent dotázaných, a v roce 2004 dokonce 89 procent. 

Stejně tak si prezident pohoršil ve srovnání s výsledky loňského průzkumu ve všech dalších otázkách, většinou ale jen o několik procentních bodů. Největší propad v hodnocení veřejnosti si vysloužil za reprezentaci Česka v zahraničí. Zatímco loni si skoro 75 procent dotázaných myslelo, že nás prezident v zahraničí zastupoval dobře, tak letos mělo stejný názor jen 58 procent. I v tomto případě se jedná o nejhorší Klausův výsledek od roku 2004. 

Jen 45 procent dotázaných oceňuje prezidentův vliv na českou politickou scénu a pouhá třetina si myslí, že je v kontaktu s občany ČR a zná jejich problémy. Za dobrou autoritu pro občany jej považuje 57 procent Čechů. Velmi kladně naopak lidé hodnotí plnění ústavních funkcí, které Klaus dobře zvládá podle 73 procent dotázaných. 

Lépe hodnotí Klause podle CVVM především lidé s dobrou životní úrovní. Pozitivněji se na jeho působení dívají také příznivci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, naopak kritičtí jsou stoupenci ČSSD a komunistů. Činnost současného prezidenta sleduje CVVM v průzkumech veřejného mínění už od roku 2004.