Lékaři v ÚVN testují vyšetření střeva speciální videokapslí

Praha – Ústřední vojenská nemocnice nabízí lidem účast ve studii, kdy jim bude speciální kapslí vyšetřeno tlusté střevo. Studie porovnává účinnost klasického a kapslového vyšetření. Lidé proto musí zároveň podstoupit i současnou kolonoskopii, aby bylo možné porovnat naměřené hodnoty. Pokud se podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke podaří testováním prokázat, že kapsle dokáže zajistit vyšetření ve stejné kvalitě jako dosavadní kolonoskopie, může nová metoda pomoci předejít studu či obavám z nepříjemného pocitu při vyšetření a zajistit pacientům větší komfort. Lékaři také doufají, že by se zvýšil zájem o preventivní vyšetření tlustého střeva.

Přihlásit se do studie mohou lidé, kteří dosáhli 50 let věku, netrpí závažným onemocněním ledvin a srdce a nikdo z jejich rodiny neměl rakovinu tlustého střeva a konečníku před šedesátkou. Cílem studie je prokázat, že vyšetření tlustého střeva kapslí zachytí stejný počet polypů, tedy výrůstků ve střevě, ze kterých se může vyvinout rakovina, a časných stadií nádorů jako klasická kolonoskopie.

Vyšetření poskytuje endoskopická jednotka oddělení gastroenterologie, hepatologie a metabolismu v pavilonu A7, 2. patro, telefon 973 203 076.


Při kapslové kolonoskopii se vyšetří tlusté střevo a konečník za pomoci speciální videokapsle velikosti 31 krát 11 milimetrů. Ta obsahuje dvě mikrokamery, které jsou schopné udělat až 35 snímků za sekundu. „Snímky jsou zaznamenány elektrodami, které má vyšetřovaný nalepené na břiše, odtud jsou převedeny do záznamového zařízení. Pro nemocného vlastní vyšetření obnáší polknutí kapsle s malým douškem tekutiny. Kapsle pak doputuje zažívacím traktem do tlustého střeva, kde pořizuje záznam,“ doplnila mluvčí.

Riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku stoupá po padesátce

Česko má od roku 2000 screeningový program na včasné vyhledání rakoviny tlustého střeva. Lidem nad 50 let, kteří nemají problémy, poskytne jejich praktický lékař preventivní test na zjištění krve ve stolici. Pokud odhalí stopy krve, následuje v současné době kolonoskopické vyšetření. Konečníkem se do střeva zavede endoskop, sliznice se zobrazí na monitoru a lékař ji pohledem vyšetří. Nově se dělá kolonoskopické vyšetření i bez předchozího testu lidem starším 55 let. Pokud se polyp včas odstraní, nemůže se už přeměnit v rakovinový nádor.

Riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku stoupá po padesátce. „Nová metoda tedy může do budoucna přinést efekt vyššího zájmu o preventivní vyšetření tlustého střeva, což považujeme za významné vzhledem k tomu, že Česká republika patří celosvětově mezi země s nevyšším výskytem nádoru tlustého střeva a konečníku a to přesto, že při včasném odhalení lze proti němu úspěšně bojovat a jeho vzniku včasným zásahem předejít,“ dodala Zinke.