Akce Tranzit: při policejním zátahu vyhoštěno 11 cizinců

Praha – Jedenáct vyhoštěných cizinců a další asi čtyři stovky těch, kteří porušovali zákon. To všechno odhalila celorepubliková akce cizinecké policie, která probíhala minulý týden. Zátah s názvem Tranzit cílil hlavně na dopravní prostředky, příslušníci proto zkontrolovali víc než 5 tisíc aut, 143 vlaků, 233 autobusů, a dokonce 50 letadel.

Takto rozsáhlou kontrolní akci zaměřenou na pohyb občanů v rámci Schengenského prostoru cizinecká policie naposledy prováděla v roce 2010, také letos na vybraných linkách příslušníci hledali hlavně cizince, kteří v prostoru EU nemají co dělat nebo mají falešné doklady. “Vytipované linky jsou vesměs z jihu Evropy na sever Evropy,“ dodal Jan Kučera z Inspektorátu cizinecké policie.

Minulý týden policisté kontrolovali pasy a legálnost pobytu cizinců hlavně na hranicích, na letištích, na nádražích či v metru. Řadu z nich si policisté odvezli na služebny. “Nejčastějším důvodem, kdy jsme nuceni cizince předvést je to, že nemá vůbec doklad totožnosti u sebe,“ uvedl Aleš Benedikt. Dalším důvodem zadržení je podezření, že kontrolovaní lidé mají padělané či nějak pozměněné cestovní doklady.

Video Reportáž Terezy Kručínské
video

Reportáž Terezy Kručínské

Počet padělaných dokladů vzrostl

Nezvykle vysoký počet padělků policisty překvapil. Při letošním zátahu Tranzit nepravé doklady předložilo 8 cizinců. „Vím například o Ukrajinci, který se prokázal totálním falzifikátem rumunského občanského průkazu,“ poznamenala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Podle ní pas či občanku nejčastěji falšují ti cizinci, kterých je v Česku nejvíce – Ukrajinci a Vietnamci.