Nejvyšší soud potvrdil tresty za zmizení půl miliardy z konsolidační agentury

Brno - Nejvyšší soud odmítl dovolání Jana Šika a Miloše Skořepy, kteří jsou zodpovědní za zmizení půl miliardy korun z účtu České konsolidační agentury (ČKA). Rozhodnutí padlo nedávno bez veřejného jednání. Skořepa je podle dostupných informací v zahraničí. Šika loni začátkem června zadrželi policisté, protože nenastoupil do výkonu trestu. Oba mají podle rozsudku zaplatit společnosti Galileo Real 96 milionů korun a úroky. Zbylá část ze ztracené půlmiliardy se vrátila ze švýcarské banky po dohodě o narovnání.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Henryk T. Kaiser

Oba muži podle pravomocného verdiktu vyvedli peníze z firmy Galileo Real, dceřiné společnosti České konsolidační agentury. Šik pracoval jako manažer firmy - k převedení peněz z účtu Galileo Real do zahraničí ale neměl souhlas představenstva. Skořepa pak peníze použil na své soukromé aktivity. Šik si má odpykat 5,5 roku ve vězení, Skořepa o tři roky více. 

Skořepa údajně slíbil Šikovi, že mu pomůže zhodnotit finanční prostředky Galileo Real. Nejprve mu poradil, aby peníze zaslal do francouzské Société Générale. Šik to v roce 2004 udělal, banka však nechtěla převést peníze na Skořepův účet a poslala je zpět do ČR.    

V březnu následujícího roku proto napsal Skořepa dopis, na jehož základě odeslal bývalý manažer půlmiliardovou částku do švýcarské United Bank of Switzerland. Bankovní poradce pak na Skořepovu žádost převedl finanční prostředky na jeho běžný účet. Skořepa potom peníze rozesílal na svá další konta, část si v hotovosti vybral.   

Šik se u soudu hájil tím, že chtěl pouze zhodnotit peníze. Věřil prý, že je vše legální. Sice porušil pracovní smlouvu, nicméně z toho neměl žádný finanční prospěch. Tvrdil, že ho podvedli Skořepa s podnikatelem Františkem Savovem, který v kauze vystupoval jako svědek.