Nejstarší obyvatelka Česka slaví 108. narozeniny

Dívčí Hrad – Evangelia Čarasová, nejstarší obyvatelka České republiky, dnes v Dívčím Hradu na Bruntálsku slaví 108. narozeniny. Narodila se 15. února 1904 v Řecku a do tehdejšího Československa se dostala v roce 1949, když s rodinou přes Albánii utekla před občanskou válkou. Žije dodnes v domku po Němcích, do kterého se nastěhovala v roce 1950. Každý den se o ni chodí starat dcera Polyxeni Čandasová, jež bydlí v nedalekém bytovém domě. Ona sama se stěhovat nechtěla.

Žádné velké oslavy se dnes v domku ozdobeném řeckou vlaječkou nekonají. „Oslavy budou až v létě, až přijedou všichni příbuzní, i z Řecka. Aby babička, jestli bude zdravá, byla veselá, když tady budeme všichni,“ říká Polyxeni Čandasová.

V mrazech vytápějí kamna v domku jedinou místnost. V ní teď nejstarší obyvatelka země tráví celé dny, spí, jí a většinu času sleduje televizi. V té se střídají řecké kanály, na kterých babička sleduje nejraději tance, s jejími nejoblíbenějšími pořady – českými seriály.

„Mám se dobře. Když je dobré počasí, jdu ven, jinak sedím. Už jsem stará, nedělám nic,“ říká oslavenkyně. Její dcera to překládá. Evangelia Čarasová totiž mluví jen řecky. I když žije v Česku přes 60 let a řeči rozumí, nikdy jí moc nemluvila. Podle jejích příbuzných je to zřejmě uzavřeným životem, který vedla, žila jen pro rodinu a s tou mluvila řecky.

Oslavenkyně nikdy nepila alkohol

Žena neumí číst ani psát. Před odchodem z vlasti žili Čarasovi v horách, chovali ovce a kozy, manžel byl pastýř. V Dívčím Hradu byla Evangelia Čarasová zaměstnána v zemědělství. Možná mládí v Řecku dalo základ její dlouhověkosti. „V Řecku jsme měli ovečky, jedli jsme sýry, pili mléko. Tady už žádný jiný recept neznám,“ říká.

Polyxeni Čandasová se svou maminkou tráví celé dny. Jak říká, někdy nemá čas ani na sebe. „Babička ale není náročná. Má ráda řecká i česká jídla. Ráno snídá šunku, čaj a balkánský sýr a večer taky. Na oběd sní všechno,“ popisuje. Alkohol prý oslavenkyně nikdy nepila.

Evangelia Čarasová
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Evangelia Čarasová často mluví o událostech ze svého života. „Vzpomíná na všechno. Jak žili v Řecku s rodinou, bratry a sestrami. Říká, že žili dobře i špatně,“ líčí její dcera. Oslavenkyně vypráví o cestě z Řecka. „Když jsme jeli z Albánie, byli jsme 12 dní na lodi. Pak jsme byli v Polsku, přivezli nás do Mikulova a pak sem. Pomáhali nám, dali nám peníze, práci,“ vzpomíná.

Evangelia Čarasová má pět dětí a dohromady přes 20 vnuků, pravnuků i prapravnuků. Její příbuzní žijí po celé České republice, v Kolíně, Opavě i Praze, část rodiny žije v Řecku. Právě v Dívčím Hradě u babičky Evangelii se celá rodina v létě scházívá.