Univerzita se brání rozhodnutí akreditační komise

Plzeň – Šestadvacetistránkové vyjádření, které konfrontuje stanovisko akreditační komise k osudu plzeňské právnické fakulty, odeslala dnes v poledne Západočeská univerzita ministerstvu školství. Univerzita tvrdí, že splnila veškeré standardní podmínky akreditační komise k prodloužení platnosti akreditace. Děkan Jan Pauly věří tomu, že argumenty jasně prokazují, že fakulta „má větší pravdu než komise“. Spis podle mluvčí obsahuje také návrh právních řešení nezvyklé situace.

Komise počátkem února navrhla ministerstvu neprodloužit právům akreditaci, takže fakulta by měla po 31. říjnu zaniknout. Důvodem je hlavně nedostatečné personální zajištění a špatná vědecká i publikační činnost. Oficiální verdikt ministerstva dostane univerzita počátkem března. Fakulta i studenti se pokoušejí rozhodnutí komise zvrátit. „Fakulta dále upozorňuje, že komise stanovila v případě fakulty právnické další nadstandardní podmínky, které stejným způsobem neuplatňuje u jiných vysokých škol,“ uvedla mluvčí školy Kamila Kvapilová.

Nesouhlas fakulty s argumenty komise dává Pauly najevo od počátku února. „Potvrzuji rozpory co do kvantity i co do kvality,“ dodal. Hlavním tématem stanoviska ZČU jsou tedy počty učitelů a jejich úvazky. „Jejich přístup (komise) vůči nám byl úplně mimo standardy,“ dodal.

Podle děkana má například komise na garanty výuky právních disciplín, třeba občanského nebo trestního práva, požadavky, které jsou standardy stanoveny pro garanta celého oboru, tedy právo a právní věda. „A někdy je ještě přísnější než na celkového garanta, který pro náš magisterský program může být jenom jeden,“ řekl. Argumentů fakulty je více.

Pro Paulyho je nyní vyjádření pro MŠMT nejdůležitějším krokem. Vyjednávání s dalšími fakultami o případném převzetí plzeňských studentů je podle něj „až poslední alternativou, která je v jakékoliv své variantě velice problematická“.

Studenti nahlédnou do spisu

Na ministerstvo zamíří v úterý dopoledne také studenti práv. Jako vedlejším účastníkům správního řízení o prodloužení akreditace jim ministerstvo povolilo prostudovat kompletní spis komise. V úterý 21. února od 18:30 se pak budou novinky probírat v panelové diskusi v restauraci v centru Plzně. Do tří týdnů bude v Praze před ministerstvem protestní shromáždění, termín bude jasný do příštího pátku.