Manžel dostal výpis ženiných hovorů, policisté za to podmínku

Česká Lípa – Policistu Mariana Hudce a bývalého policistu Michala Kondlu potrestal Okresní soud v České Lípě za zneužití pravomoci úřední osoby. Oba byli odsouzeni ke 14 měsícům vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Hudec podle soudu získal a zneužil výpis telefonických hovorů ženy, kterou manžel podezříval z nevěry. K němu se výpis podle soudu dostal prostřednictvím Kondly.

Hudec podle Mladé fronty Dnes v minulosti získal výpisy řady vlivných lidí, například předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského nebo nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause. List uvedl, že v letech 2009 a 2010 takto získal výpisy celkem 69 známých osob. Případ, za který byl dnes potrestán, to pomohl odhalit.

Inkriminovaný výpis si podle obžaloby objednal muž, který svou ženu podezříval z nevěry. Získat jej měl od soukromého detektiva, jenž v případu figuroval jako svědek. Ten podle státního zástupce výpis získal od Kondly, kterému jej měl předat Hudec. Obhajoba obou mužů to zpochybňovala. Muž manželce výpis následně ukázal a o věci se později dozvěděla policejní inspekce.

Telefonní výpisy
Telefonní výpisy

Hudec na dnešní jednání soudu nepřišel, omluvil se z rodinných důvodů. Podle své obhájkyně Hany Riedlové výpis ženy skutečně měl. Na číslo prý ale dostal tip od informátora a jinak než v rámci služby jej nepoužil. Advokátka současně uvedla, že mezi Hudcem a Kondlou v té době prokazatelně bylo minimum kontaktů. Výpis byl v počítači policisty a obhájkyně uvedla, že se k němu proto mohl dostat i někdo ze správců sítě.

Získat výpis Hudcovi dovolil Okresní soud v Děčíně. Soudce Jiří Uřídil, který jej policistovi povolil získat, dnes řekl, že soudci neměli příliš možností, jak žádosti ověřovat. Policistům museli věřit, a pokud se shodovaly informace ve spisu a v žádosti, získání výpisů povolovali. Na číslo například zavolat nemohli, sledování by se vyzradilo a ztratilo by smysl. „Můžu se vyjádřit jen obecně, konkrétně si na jednotlivé případy nepamatuju,“ řekl soudce. Kondla vinu odmítl a obvinění označil za „konspirační teorii a lež“.