Kancelář Šachta & partners žaluje fond proti korupci, jde jí o jeho zrušení

Praha - Advokátní kancelář Šachta & partners podala tento týden trestní oznámení na Karla Janečka a Karla Randáka z Nadačního fondu proti korupci, zároveň fond žaluje. Kancelář také hodlá usilovat o zrušení fondu. Podle právníků fond v minulých týdnech zveřejnil nepodložená obvinění, která poškozují pověst advokátní kanceláře a jejích klientů. Fond upozornil na několik zakázek, na kterých se kancelář podílela a z kterých prý mohly být vyváděny veřejné prostředky.

Advokátní kancelář podezírá Randáka, Janečka i protikorupční fond ze spáchání trestných činů poškození cizích práv, porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí, pomluva a křivé obvinění. Podle právníků uvedl fond na svých tiskových konferencích a internetových stránkách nepravdivá tvrzení a vyvozuje z nich zavádějící závěry. Fond prý také vycházel z kopií smluv a jiných dokumentů, které jsou podvrženými falzifikáty, a dále z materiálů, které s kauzami nesouvisely.

Advokátní kancelář má v úmyslu v následujících dnech dát podnět k rejstříkovému soudu na zahájení řízení o zrušení fondu. Podle právníků totiž fond jedná v rozporu s účelem, pro který byl založen. Nadační fond v polovině února upozornil na zakázku na bezpečnostní systém v pražském metru, z které podle fondu mohly odtéct desítky milionů korun firmám, v kterých figurovali lidé z advokátní kanceláře Šachta & partners. Právníci jakákoliv obvinění odmítli.