Mezi zástupci politických stran je nejoblíbenější Němcová

Praha – Ze stranických představitelů se největší důvěře těší místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, které věří více než dvě pětiny lidí. Vyplývá to z výsledků únorového průzkumu CVVM. Za ní se umístili předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. V porovnání s prosincovými výsledky zaznamenaly největší nárůst důvěry právě Němcová a také místopředsedkyně VV Karolína Peake, naopak největší pokles potkal šéfa poslanců VV Víta Bártu. Průzkumu, který se uskutečnil od 6. do 13. února, se zúčastnilo 1 054 lidí ve věku od 15 let.

Němcová se na první pozici v žebříčku důvěryhodnosti drží už od loňského října. Letos jí důvěru projevilo 43 procent dotázaných, od prosincového průzkumu se její podíl kladných hlasů zvýšil o pět procentních bodů.      

Před Němcovou se dlouho těšil největší důvěře lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg. V lednu loňského roku se pro něj vyjádřilo 51 procent lidí, od té doby až do prosince loňského roku však jeho podíl kladných hlasů klesal. V prosinci dostal 37 procent, v únoru si polepšil na 39 procent. 

O dva procentní body méně získal místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Třetinový podíl důvěry zaznamenali ještě předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Karolínu Peake podporuje asi čtvrtina lidí, také u ní stoupla podpora o pět procent. Naopak Vít Bárta se propadl ze dvanácti procent na sedm.

CVVM zkoumalo také negativní postoje respondentů. Kladné hodnocení převažovalo pouze v případě Němcové a Dienstbiera, u všech ostatních politiků zařazených do průzkumu převažovala nedůvěra. Nejhůře dopadl Vít Bárta, u něhož rozdíl kladných a záporných hodnocení dosáhl minus 70 procentních bodů, Alexandr Vondra (ODS) měl minus 60, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a jeho stranický kolega Jaromír Drábek zaznamenali shodně minus 57 procentních bodů.