Lékařské odbory daly vládě dva měsíce na řešení platů

Praha - Lékařské odbory dávají vládě dva měsíce na vyřešení situace kolem platů zdravotníků. Trvají na slíbeném přidávání, jinak budou jednat na svém sněmu 24. dubna o případných protestech, uvedl šéf Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel.

Na zvýšení platů se loni s lékařskými odbory dohodl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) pod tlakem akce Děkujeme, odcházíme, v níž dala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů. Původně se mělo od ledna přidávat o deset procent. Heger koncem roku ale uvedl, že se kvůli nepříznivé ekonomické situaci od ledna zvednou příjmy o 6,25 procenta.

Peníze zaměstnancům přidaly letos jen státní nemocnice, kterým to ministr nařídil. Zařízení v krajích na to prý nemají. Premiér Petr Nečas (ODS) se s odbory dohodl na analýzách toho, zda jsou na růst mezd v úhradové vyhlášce peníze. Podle Hegera jsou, podle odborářů a nemocnic chybějí.

Lékařské odbory dávají vládě na vyřešení situace a zajištění růstu příjmů dva měsíce. Pokud by se situace nezměnila, jednaly by o případných protestech, a to 24. dubna na sněmu LOK. Hromadné výpovědi jako loni při protestní akci Děkujeme, odcházíme ale neplánují.

Video Tisková konference LOK
video

Tisková konference LOK