Pozemkovému fondu radí 22letá přítelkyně Hadamczika

Praha - Pozemkový fond ČR (PF) si najal jako ekonomickou poradkyni dvaadvacetiletou absolventku střední školy Lucii Placzkovou, přítelkyni reprezentačního hokejového trenéra Aloise Hadamczika, který se dobře zná s ředitelem PF Radimem Zikou. Hrají spolu v jednom týmu hokej. Za poradenské služby může Placzková získat až 270 000 korun ročně. Informaci přinesly dnešní Hospodářské noviny (HN).

Jakou státní fond požaduje po ženě práci, smlouva neupřesňuje. „Službami se podle této smlouvy rozumí poskytování ekonomického poradenství a konzultační činnosti, vypracování vyjádření a rozborů a dalších úkonů,“ stojí v dokumentu. „Podle odhadu mandatáře její celková výše nepřekročí 270 000 korun,“ stojí dále ve smlouvě. Hned první měsíc po podepsaní kontraktu fakturovala Placzková fondu 33 600 korun s daní.

Praxe Placzkové: Internetový obchod s hokejovým vybavením

Placzková podle deníku absolvovala střední školu v moravskoslezském Hlučíně a nemá s agendou fondu žádné zkušenosti. Jedinou dohledatelnou pracovní zkušeností je její internetový obchod zaměřený na hokejové vybavení. Řídí ho pod hlavičkou své firmy Play Sport, založené loni v létě.

Placzková HN odmítla říci, co pro fond udělala. „Nezlobte se, já k tomu nemám co říkat.“ Zika nechtěl na otázky kolem smlouvy odpovídat. Hadamczika, který mimo jiné hraje se Zikou v amatérském týmu Northernstars, se HN nepodařilo kontaktovat.

Šéfovi fondu radí i známí z liberecké ODS

Zika si podle dřívějších informací za poradce najal i své známé z liberecké ODS, jejímž je šéfem. Například s bývalým primátorem Liberce Jiřím Kittnerem podepsal smlouvu na 720 000 ročně. Za poradenské služby chce podle něj letos PF utratit skoro 25 milionů.

Pozemkový fond provázejí za Zikova vedení rovněž podezřelé prodeje a směny pozemků. V lednu například HN zjistily, že fond prodal lukrativní pozemky v Bedřichově v Jizerských horách firmě Bio Shop, která na nich má hospodařit. Jde přitom o malé parcely rozeseté po vesnici, mezi domy, penziony, poblíž silnice nebo v sousedství sjezdovek. Podle HN obchod budí zdání, že jde o předem připravenou spekulaci. Firma už požádala o přeměnu půdy na parcely, čímž by mohla vydělat až 90 milionů korun.