Policie opět navrhla obžalovat Knetiga z úplatkářství

Praha – Policie opět navrhla obžalovat Martina Knetiga z nepřímého úplatkářství. Bývalý poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila se měl korupce dopustit při zadávání zakázek na SFŽP. Knetig údajně požadoval po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách. V případě odsouzení mu hrozí až tříletý trest.

„Návrh na obžalobu jsme obdrželi 29. února. O dalším postupu rozhodneme do konce měsíce,“ uvedla obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná. Státní zástupci obžalovali Knetiga už počátkem listopadu loňského roku. Obvodní soud pro Prahu 1 ale následně mužovo stíhání zastavil. Žalobci však podali stížnost. Podle nich policie nashromáždila dostatek důkazů. Případ se proto dostal k městskému soudu, který zastavení stíhání zrušil. Kauza se tak vrátila do fáze před podáním obžaloby.

Podle mluvčí městského soudu Martiny Lhotákové tehdy senát dospěl k závěru, že zastavení trestního stíhání bylo předčasné: „Předložené důkazy z přípravného řízení totiž nejsou dle trestního řádu použitelné, protože byly opatřeny ještě před zahájením trestního stíhání nebo v rámci jiných trestních řízení.“

Knetig údajně sháněl „černé“ peníze pro ODS. V říjnu 2010 podle policejního spisu nabídl členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS. Za to mu prý sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky. Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci. 

Policisté prověřovali také podplácení Michálka přímo ze strany Drobila. V půlce června loňského roku ale případ odložili. Následně se však dostali do sporu se státním zastupitelstvím o to, zda jednali, či nejednali na jeho pokyn. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kauzu loni v listopadu znovu otevřel.