Bárta je politicky mrtev, komentují deníky údajnou korupci

Praha - Deníky se v komentářích věnují procesu s předsedou poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) a někdejším ministrem dopravy Vítem Bártou a jeho bývalým spolustraníkem, nyní nezařazeným poslancem Jaroslavem Škárkou. Soud začal spor řešit v pondělí. Státní zastupitelství viní Bártu z podplácení stranických kolegů, Škárku z přijetí úplatku. Bártovi hrozí v případě odsouzení až šestileté vězení, Škárkovi může soud uložit až tříletý trest.

Zášť, spiknutí a úplatky. U soudu s Bártou zaznělo vše v podstatě tak, jak se to už měsíce propírá v médiích. Přesto znovu zaujal Bártův popis, proč otevřel svou naditou prkenici poslancům VV. Po zkrácení platů a náhrad prý u něj tak lamentovali nad svými výplatami, že se jim dal „plně k dispozici“, míní komentátor E15.

Dodává, že soud s Bártou není zajímavý ani tak kvůli samotnému privatizátorovi politiky, ale kvůli tomu, zda soud uvěří tezi, že poslanci povážlivě se blížící k životnímu minimu opravdu měli zapotřebí dorovnávat svůj rozpočet ruličkami tisícovek od samaritána Bárty.

„Firma VV“

„Že VV jsou spíš firma než politická strana, o tom panuje ve státě víceméně konsenzus (straníky vynechejme - ježek sobě kadeřav),“ podotýká autor komentáře v dnešních Lidových novinách. Ze známých důvodů nelze stranu řídit stejnými metodami jako firmu, a proto se Bárta ocitl před soudem. Ve firmě by dostali Kristýna Kočí a Škárka jednoduše výpověď a generální by měl „klid na práci“. Takhle musí u soudu odhalovat, jak to chodí u VV v zákulisí, píšou LN.

Odsouzení stranického gurua by podle listu možná zatřáslo koaliční vládou, doložené napojení na pražské kmotry pak celou politickou garniturou. „Co by bylo prospěšnější?“, ptá se autor komentáře LN.

MfD: Bárta je politická mrtvola

Ať už Bártu odsoudí, nebo se stane šlechetným dárcem, politicky je podle dnešní Mladé fronty DNES (MfD) mrtev už nyní. Zapleten je šeredně, to politik nesmí být. „Chce řídit věci veřejné (nemyslím tu politickou stranu, myslím nás občany), ale dovednost, s níž to řízení nabízí a předvádí, je otřesná. Svou stranu destruoval, nás znechutil,“ míní komentátor deníku.

„Neměli bychom být ale překvapeni ani pohoršeni, pokud soud nakonec Bártu osvobodí a on se očištěn bude chtít třeba i vrátit do vlády. Protože, ač je to neskutečné, VV skutečně už skoro dva roky v této zemi vládnou,“ uzavírají svůj komentář dnešní Hospodářské noviny.