Jaro klepe na dveře, lyžařská sezona ale zdaleka nekončí

Praha - Ve většině českých horských středisek se bude o víkendu ještě lyžovat, sněhu je stále dost. Sjezdovky i běžecké trasy jsou upravené. Problémy dělá jenom zledovatělý sníh, hlavně na Moravě. Někde dokonce ještě nasněžilo. Výborné podmínky hlásí na začátku března Šumava i Krkonoše.

Lyžaři mohou na horách o víkendu čekat dost sněhu a teploty nad nulou. V Krkonoších navíc napadl čerstvý sníh a podmínky pro lyžaře se výrazně zlepšily. „Je třeba počítat s tím, že podkladová vrstva je stále tvrdá,“ upozorňuje náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš.

V některých krkonošských skiareálech se o tomto víkendu bude naposledy lyžovat za ceny hlavní sezóny. Od pondělí zlevňují například v Herlíkovicích. O týden později pak i v Peci pod Sněžkou a ve Špindlerově Mlýně.

Jizerských horách připadlo místy i deset centimetrů prašanu. Lyžařské areály tu hlásí zhruba metr sněhu na sjezdovkách.

Sezona v žádném případě nekončí ani na Šumavě. Například na Železnorudsku jsou v provozu všechny lyžařské areály a na jejich sjezdovkách je až metr sněhu. „Jezdí se krásně, je krásná stopa, není tolik lidí, sluníčko,“ pochvaluje si jedna z běžkařek na Horské Kvildě.

Začíná pravé jarní lyžován. Podle obsluhy na sjezdovkách se teď prodává i jiné pití. „Před 14 dny, kdy tady byla trošku zima, jsme prodávali svařáky, čaje, grogy. Ale dneska lidi začínají pít pivo a limonády,“ popisuje provozovatel občerstvení na sjezdovce Zdeněk Fürst.

Na Pustevnách v Beskydech byly v pátek vleky téměř prázdné, foukal silný vítr a byla špatná viditelnost. O víkendu se má ale počasí zlepšit. Kvůli nočním mrazům sjezdovky často namrzají. Musí se proto upravovat. Pokud bude sníh, bude se na horách lyžovat až do začátku dubna.