Senátní výbor se postavil proti omezení billboardů u silnic

Praha – Senátní výbor pro dopravu odmítl omezování reklamních billboardů kolem všech silnic, jak to navrhla sněmovna. Podle senátora Karla Korytáře (ČSSD) by totiž bylo omezování reklamních ploch spojeno s rizikem arbitráží proti ČR ze strany reklamních agentur a provozovatelů billboardů. Omezení by prý podle kritiků navíc vychýlilo poměry na reklamním trhu ve prospěch firmy, která má pronajaty reklamní plochy na budovách. Místopředsedkyně výboru Veronika Vrecionová (ODS) pak neprosadila ani kompromisní návrh, který by omezoval billboardy jen podél dálnic a hlavních silničních tahů.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Hájek

Vrecionová by chtěla zachovat billboardy u místních komunikací a silnic II. a III. třídy a omezit jejich výskyt podél hlavních tahů, kde jsou z hlediska bezpečnosti dopravy nejrizikovější. Sněmovnou schválená verze by podle ní vedla k výpadkům pro státní rozpočet na příjmech z daní a pro obecní rozpočty na příjmech z pronájmu pozemků. Svůj návrh se bude ještě snažit prosadit přímo na schůzi Senátu. „Je tady řada firem, které vyrábějí billboardy. Jsou tam lidé zaměstnáni, takže si myslím, že je zbytečné úplně tento sektor likvidovat,“ dodala Vrecionová.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV)

„Mě to zase tolik nepřekvapuje, protože je určitě řada subjektů, které bombardují jak poslance, tak v tuto chvíli senátory.“


Za razantní omezení reklam se naopak přimlouvala nejen dopravní policie, ale také třeba Autoklub ČR. Podle nich řada současných billboardů sice nesplňuje zákonné podmínky pro jejich umístění, ale je obtížné je zrušit. Vrecionová upozornila na to, že pokud by se Senát přiklonil ke Korytářovu návrhu, sněmovna by v opakovaném hlasování na předloze nic nezměnila. 

Video Reportáž Zuzany Tvarůžkové
video

Reportáž Zuzany Tvarůžkové

Novela má také zavést možnost až třináctiprocentní slevy na mýtném pro kamiony, které na mýtném zaplatí větší částku, než jakou stanoví vláda ve svém nařízení. Podle ministerstva dopravy to odpovídá jeho dohodě se sdružením automobilových dopravců Česmad Bohemia. Slevy jsou formou kompenzace tuzemským dopravcům za zvyšování cen mýtného o 25 procent v loňském a letošním roce. Díky tomu se loni vybralo o 1,5 miliardy navíc. Na slevách by měl stát vrátit zhruba 300 milionů korun.

Součástí novely je také vytvoření podmínek pro evropskou službu elektronického mýtného, která má propojit systémy mýtného v členských státech. Norma má upravit pravidla pro takzvané nízkorychlostní vážení kamionů.