Odvolání hlavního hygienika projedná Heger s Nečasem

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) projedná možná už ve středu s premiérem Petrem Nečasem (ODS) odvolání svého náměstka a hlavního hygienika ČR Michaela Víta. Policie hygienika obvinila ze zneužití pravomocí a porušení povinnosti při správě majetku. Heger se kloní k Vítovu odvolání, nebo alespoň odeslání na neplacené volno, než se vše vyřeší. Musí se o tom ale nejprve dohodnout s premiérem.

Policie stíhá Víta kvůli údajnému zmanipulování zakázek na poradenství. Údajně dal zakázku manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví, bývalému poslanci Otakaru Vychodilovi. Policie začala Víta prověřovat loni v září, v pondělí jej obvinila. Vít vinu odmítá. Heger uvedl, že s Vítem o obvinění dnes mluvil, zatím žádné rozhodnutí neudělal. Odvolání Víta musí projednat s premiérem proto, že Vít je náměstkem ministra zdravotnictví, který ho do této funkce také jmenuje, ale zároveň je vládou jmenovaným hlavním hygienikem ČR.

Varianty podle ministra jsou Víta odvolat, nechat ho ve funkci do výsledku policejního vyšetřování, nebo ho po tu dobu nechat na neplaceném volnu. Heger řekl, že kauzou se zabýval už před zhruba tři čtvrtě rokem, tehdy šlo o vnitřní prověřování na ministerstvu.

Petr Nečas
Zdroj: ČTK
Autor: Jakub Dospiva

Hlavní hygienik měl podle Hegera při získávání externích spolupracovníků nasmlouvané expertizy od jednoho z hygieniků z Ostravska. Spolupracoval s ním dlouhodobě, v roce 2004 bylo na zakázky vypsané výběrové řízení. Objevily se ale formální pochybnosti o jeho průběhu.

David Rath:

„Vít čelí obvinění, že manipuloval veřejnou zakázku na ministerstvu zdravotnictví, a pan ministr Heger se tváří, že vlastně o nic nejde.“

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň:
„Pokud jde o kritiku pana Davida Ratha, pak je potřeba si uvědomit, že dotyčné smlouvy zde běžely již za jeho působení na ministerstvu zdravotnictví.“


„Bylo to ve věcech, na které se běžně získávají expertizy, takže my jsme to neviděli jako dramatické pochybení, kromě drobných formalit, za které dostal vnitřní trest, že asi čtvrt roku byl bez osobního hodnocení,“ řekl ministr a přiznal, že už tehdy jednou z variant bylo Vítovo odvolání. Když se kauzou začala zabývat policie, dospěla k jinému závěru než ministerstvo a navrhla trestní stíhání. Vychodil podle ministerstva pracoval pro resort několikrát od roku 2003, kdy ho vedla Marie Součková (ČSSD), až do roku 2009. Za odvedenou práci mu byla vyplacena částka dva miliony korun.

Video Reportáž Terezy Kručinské a Kamily Štichové
video

Reportáž Terezy Kručinské a Kamily Štichové