Klíšťata hrozí i v zimě. Čechů se nakazilo nejvíce z celé EU

Praha - Klíšťovou encefalitidou se letos nakazili už dva lidé. Je to vzhledem k ročnímu období spíš vzácné. Jedinou možností, jak se před tímto zákeřným infekčním onemocněním ochránit, je očkování a právě teď je na to ideální doba.

Dvaašesátiletý Josef Mohyla si klíště našel před 4 lety. Vytáhl ho a za dva dny začal mít pocit, že se o něj pokouší chřipka. Po odběru krve se ale ukázalo, že je to klíštová encefalitida. „Nebyl jsem schopen udržet lžíci, najíst se. Pokud mi dali něco na pití, tak to bylo takové to dětské pitíčko. Byl jsem stoprocentně odkázaný na pomoc druhých,“ popisuje.

„U dospělých je ten průběh mnohem závažnější, hranice je 60 let, a proto vakcinaci doporučujeme zejména u nich,“ varuje přednosta infekční kliniky FN Ostrava Luděk Rožnovský.

Josef Mohyla očkovaný nebyl. „Představa, že bych měl v ordinaci někde půl hodiny čekat frontu na očkování, byla pro mne nemyslitelná,“ vysvětlil. „Za to jsem si pak musel vytrpět měsíce koukáním do stropu.“

Video Reportáž I. Bartoňové
video

Reportáž I. Bartoňové

Lidé v česku zájem o vakcinaci proti klíštové encefalitidě nemají. Zatímco v sousedním Rakousku je proočkováno 86 procent lidí, u nás pouze 18. Většina si navíc myslí, že klíště ublíží jenom v létě. Letošní dva případy to ale vyvracejí. 

„To, že by to bylo v lednu nebo únoru, není úplně typické. Už se to pozorovalo v jižnějších zemích, u nás je to vzácností,“ řekl ředitel očkovacích center Rastislav Maďar.

Diagnózu klíšťová encefalitida loni od lékařů slyšelo 861 lidí, 5 nemoc nepřežilo - v rámci Evropské unie jsme na prvním místě. Očkování, které je rozložené do tří dávek, vyjde asi na 1 800 korun a zdravotní pojišťovny na něj přispívají od pěti set do tisícikoruny.