Zátah v Grygárkově kanceláři byl podle policie v pořádku

Praha - Bezpečnostní akce, při níž byli v noci 17. února v kanceláři náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka dva lidé, byla podle policie legální. S odkazem na sdělení předsedy poslanecké komise pro kontrolu odposlechů Daniela Korteho (TOP 09 a Starostové) to dnes uvedl deník Insider. Akci podle něho provedl Útvar zvláštních činností (ÚZČ), který se zabývá odposlechy a sledováním. Média již dříve uvedla, že policisté z kanceláře odstraňovali odposlech, který tam nechal umístit Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

„Náš útvar obdržel zákonné zmocnění k realizaci zvláštních činností v souladu se zákony ČR,“ citoval Insider odpověď ÚZČ poslancům. „Nic víc nám neposlali. Vzhledem k tomu, že jde o otevřený případ, vyčkáme, až to bude uzavřeno, a pak požádáme o doplňující informace,“ řekl k tomu deníku poslanec Korte.

Že šlo o policejní akci v souladu se zákonem, od počátku tvrdí Stanislav Mečl, který byl v té době pověřen vedením Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Podobně se v minulosti vyjádřil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Na noční akci novináře upozornil šéf VSZ Vlastimil Rampula, podle něhož šlo o narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství. Kvůli vstupu cizích lidí do Grygárkovy kanceláře podal Rampula trestní oznámení.

Podle serveru Aktuálně.cz lze z odpovědi ÚZČ „vydedukovat“, že o odposlechy v Grygárkově kanceláři musela požádat policie, nebo Bezpečnostní informační služba (BIS). V minulosti server odposlechy u Grygárka spojoval s tím, že se ÚOOZ „pod taktovkou Rampulových a Grygárkových odpůrců v justici“ zabývá kontakty náměstka, „oficiálně kvůli údajnému podezření z vynášení informací“.