Diag Human žádá 12 miliard z kont obžalovaných exmanažerů MUS

Praha - Bývalý obchodník s krevní plazmou Diag Human se přihlásil o zablokovaných 12 miliard korun na kontech obžalovaných exmanažerů Mostecké uhelné (MUS) ve Švýcarsku. Informaci přináší dnešní vydání MF Dnes. Vyplývá to z dokumentu švýcarského trestního soudu, který má deník k dispozici. Diag Human v tom vidí možnost, jak získat peníze, které jí Česko dluží. Není to však první případ, kdy se firma peněz domáhá. Už v roce 2011 nechala rakouskými úřady zabavit Česku několik uměleckých děl. Ty se ale nakonec vrátily do země.

Zdroj: ISIFA/ČT24/www.diaghuman.eu Autor: Vojtěch Rejl

Podle dokumentu byly peníze obstaveny letos v únoru v civilním řízení soudu na základě rozhodnutí arbitráže ze srpna 2008, že jí má Česko za zmařený obchod s krevní plazmou zaplatit miliardy. To se však dosud nestalo, a ČR je tak jejím dlužníkem. Právník Jan Kalvoda, jenž Diag Human v Česku zastupuje, postup firmy neobjasnil. „Jsem vázán mlčenlivostí a nejsem zmocněn komentovat exekuční řízení mimo českou jurisdikci,“ uvedl.

Pro advokáty zastupující Českou republiku je nová sitace překvapením. „Slyším o tom poprvé a zní mi to jako fantasmagorie. Že by Diag Human měl dostat peníze bývalých manažerů Mostecké uhelné? To je snad absurdní,“ reagoval advokát Tomáš Sokol, který je poradcem státu v kauze. Diag Human nechal už loni obstavit majetek Česka v zahraničí a tohle může být další příležitost.

20 let sporu kvůli plazmě

Švýcarský soud zamítl odvolání, kterým se Česká republika chtěla připojit k trestnímu řízení proti bývalým manažerům privatizované MUS. Stát se tím chtěl ucházet o ve Švýcarsku blokované miliardy korun. Česko však i po zamítnutí odvolání zůstává v pozici poškozeného a zúčastní se dalšího řízení, v dubnu navíc podá civilní žalobu. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly vyvedeny peníze přes vedení firmy nelegálně.

Diag Human vede spor s Českem kvůli obchodu s krevní plazmou téměř 20 let. Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří. Ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale tvrdí opak s tím, že arbitráž stále pokračuje.

Video Daig Humand chce z kauzy MUS 12 miliard
video

Daig Humand chce z kauzy MUS 12 miliard