Kvůli výbuchu v Explosii padla milionová pokuta

Pardubice - Pardubická společnost Explosia dostala od Českého báňského úřadu pokutu milion korun v souvislosti s loňským výbuchem, při kterém zahynuli čtyři lidé. Podle úřadu firma nezajistila dostatečnou prevenci. Pochybení ale přímo výbuch nezpůsobilo. Konkrétnější informace úřad nesdělil, prý jde o interní věc Explosie. Firma se možnosti odvolání proti pokutě vzdala. Příčina výbuchu ale zůstala neobjasněna.

Úřad při vyšetřování výbuchu nalezl porušení zákona 61/1988 o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě. Firma i báňský úřad sice tvrdí, že pochybení přímo výbuch nezpůsobila, spojitost s neštěstím však připouštějí. „Ani u jediného zjištěného porušení nelze jednoznačně konstatovat, že by bylo v příčinné souvislosti se vznikem mimořádné události,“ uvedl mluvčí Explosie Jan Simandl.

Vloni 20. dubna explodovala ve výrobním bunkru firmy trhavina dynamitového typu Perunit, která se používá zejména na odstřel skalního masivu. Exploze ve výrobně zničila dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodil. Čtyři lidi usmrtila, dalších devět zranila. Škoda po výbuchu byla vyčíslena na 66,1 milionu korun.

„Určit jednoznačně zdroj a příčinu iniciace výbuchu nebylo možné. S největší pravděpodobností došlo k iniciaci výbuchu v navažovně, kde se nacházel vstupní nitroester, a odtud se šířila detonace do mísírny,“ uvedl mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Ochranný val také zabezpečil odpovídající ochranu okolí proti účinkům výbuchu. Báňský úřad následně posoudí, zda bude potřeba provést novelizaci bezpečnostních předpisů upravujících nakládání s výbušninami. 

Explosia vyplatila čtyřem rodinám pozůstalých odškodnění. „Rodiny byly v rámci možností solidně odškodněny. Jsme s nimi v kontaktu a nemáme zprávy od žádné z nich, že by trpěly hmotnou nouzí,“ uvedl mluvčí. Škody na majetku v okolí továrny byly podle báňského úřadu zhruba půl milionu korun. Všechna odškodnění včetně rozsáhlých škod na majetcích společnosti Synthesia, v jejímž areálu firma sídlí, uhradila z pojištění.