Policie stíhá exekutora Višvadera za zpronevěru

Praha - Pražská policie se začala zabývat případem exekutora z exekutorského úřadu Prahy-západ Jozefa Višvadera, který je podezřelý ze zpronevěry více než 80 milionů korun. Peníze složila loni v prosinci na Višvaderův účet společnost Geosan Group v rámci exekučního řízení. Ministerstvo spravedlnosti a exekutorská komora kvůli tomu v úterý podaly trestní oznámení. Policie již zahájila úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu zpronevěry. Policie po muži pátrá.

Společnost složila u exekutora peníze jako takzvanou jistotu, tedy zálohu ve výši údajného dluhu, aby jí například nebyl blokován majetek. Geosan Group se obrátil na exekutorskou komoru minulou středu s tím, že není jisté, zda Višvader s uloženými penězi nenakládá nezákonným způsobem. Není prý totiž známo, kde se v současnosti nachází, s nikým navíc nekomunikuje.

Višvader byl odsouzen za podvod

Višvader byl před lety odsouzen a soudy nedávno rozhodly o tom, že má jít do vězení. Ministerstvo již kvůli tomu zahájilo řízení o jeho odvolání z funkce. Podle úřadu dostal původně za podvod tříletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let,
pravomocný verdikt padl v listopadu 2005. Podle ředitele tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Jiřího Hovorky soud minulý týden úřad informoval o tom, že se Višvader ve zkušební době podmíněného trestu neosvědčil a měl by tak vykonat trest.

Stížnost Višvadera proti usnesení, kterým Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl o přeměně podmíněného trestu v nepodmíněný, Městský soud v Praze projednal ke konci února. „Stížnost jsme zamítli,“ řekla mluvčí městského soudu Martina Lhotáková.

Ministerstvo také upozornilo na to, že ačkoli exekutorská komora kvůli pravomocnému odsouzení Višvadera v minulosti navrhla jeho odvolání z funkce, tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec v červenci 2006 návrhu nevyhověl a ve funkci ho ponechal.

Exministr Němec se tvrzení současného vedení kabinetu brání 

Ten jakékoliv pochybení odmítá: „Interpretace současného vedení ministerstva, které poukazuje na to, že jsem před šesti lety neodvolal soudního exekutora, je prasárna největšího kalibru. Zejména proto, že se bez přístupu k tehdejším dokumentům těžko mohu bránit a pamatovat si po šesti letech detaily je téměř nemožné. Nicméně jsem přesvědčen, že nedošlo k odvolání proto, že v průběhu řízení o odvolání exekutorská komora stanovisko změnila a na odvolání netrvala.“

Video Reportáž Kamily Štichové
video

Reportáž Kamily Štichové

Podle ministerstva to však bylo jinak. Návrh na odvolání Višvadera podle Hovorky zaslal Němcovi ke konci února 2006 viceprezident exekutorské komory Karel Urban. Němec se pak prý v červnu dotázal tehdejšího prezidenta komory Juraje Podkonického, zda na návrhu trvá. Němec podle Hovorky „v zájmu objektivity rozhodnutí“ mimo jiné upozorňoval na to, že Višvader spáchal trestný čin „před poměrně dlouhou dobou“ a ještě předtím, než se stal
exekutorem.

Na to prý nikdo z komory nereagoval. Němec pak podle Hovorky poslal Podkonickému ještě jeden dopis. Podkonický podle ministerstva odpověděl, že komora splnila podáním návrhu na odvolání Višvadera svou zákonnou povinnost a rozhodnutí nechává na Němcovi. Exministr poté v červenci Podkonického a Višvadera informoval o tom, že práva na odvolání nevyužije. Višvaderovi podle Hovorky sdělil, že přihlédl k tomu, že trestný čin spáchal před
jmenováním do funkce exekutora, a že vzal v úvahu i způsob spáchání trestného činu, uložený trest nebo to, že v té době ještě Nejvyšší soud nerozhodl o jeho dovolání.