Pracovníci ministerstva vnitra předražovali zakázky

Praha - Z předražení zakázek o miliony korun obvinila před několika dny protikorupční policie dva bývalé manažery Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra ČR (ZSMV). Muži jsou na svobodě stíháni pro porušování povinností při správě cizího majetku. Jednomu hrozí až tři roky vězení a druhému šest měsíců za mřížemi.

„Kriminalisté Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality se tímto případem začali zabývat v září loňského roku na základě trestního oznámení ředitele ZSMV, které bylo podáno v souvislosti s výsledky forenzního auditu,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Nakonec policisté došli k závěru, že v letech 2009 a 2010 bylo v rámci výběrových řízení předraženo několik veřejných zakázek.

První z obviněných bývalých manažerů měl navýšit cenu celkem čtyř zakázek. Rekonstrukci a dostavbu hotelu ZSMV u Orlické přehrady podle policie předražil o více než šest milionů korun, dodání a montáž kuchyně do sídla ZSMV o zhruba 200 000 korun a zakázku na vybavení dvou kanceláří o více než půl milionu korun.

Druhému muži kladou kriminalisté za vinu, že byly ceny druhé etapy rekonstrukce hotelu u Orlické přehrady a zakázky na vybavení interiéru rekreačního zařízení v severních Čechách navýšeny dohromady o téměř tři miliony korun.

„V případě pravomocného rozsudku hrozí prvnímu bývalému manažerovi Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra ČR trest odnětí svobody až na tři roky a druhému trest odnětí svobody až na šest měsíců, zákaz činnosti nebo peněžitý trest,“ doplnil mluvčí protikorupční policie. Další případ podezřelé zakázky ZSMV, který se týkal praní a chemického čištění prádla firmou Dočista, ovšem policie odložila. Trestní oznámení podalo ministerstvo vnitra před více než rokem rovněž na základě výsledků auditu. Společnost Dočista, v níž je předsedou dozorčí rady plzeňský fotbalový boss Tomáš Paclík, podle tehdejšího vyjádření ministerstva získala zakázku nestandardně a své služby předražila.

ZSMV již v souvislosti s touto zakázkou dostalo půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle úřadu příspěvková organizace ministerstva vnitra uzavírala smlouvy za více než 80 milionů korun, aniž vypsala řádné zadávací řízení.