Bulimie a mentální anorexie ohrožují už 12leté dívky

Ostrava - Stále více dívek podstupuje kvůli váze drastické diety, často v kombinaci se záchvaty přejídání. Se svými problémy se ovšem často nesvěří nebo si je ani neuvědomují, anorexie i bulimie jsou přitom velmi nebezpečné choroby. V Česku jsou nejohroženější dívky ve věku od 12 do 22 let, kdy jich onemocní asi šest procent. Lékaři v brněnské fakultní nemocnici využívají ke zjištění nemocí spojených s poruchami příjmu potravy laboratorní analýzu, která přesně ukáže stav pacientky. Více v magazínu Tep, v sobotu v 10:33 na ČT24.

V brněnské nemocnici se léčila i dnes 18letá Adéla Rýparová, která podstupovala drastické diety v kombinaci se cvičením skoro pět let: „Ve skříni i pod postelí jsme našli haldy jídla, dostala jsem strach, že mi může i umřít,“ svěřuje se její matka. S váhou 37 kilo skončila studentka z Frýdku-Místku ve Fakultní nemocnici v Brně - několikrát i na kapačkách. „Měla jsem nehorázný strach z toho, že budu tlustá, a tak jsem i s tou sondou dokázala cvičit, nějak potají. Nejhorší bylo, když mě chytili,“ svěřila se Adéla.

Dívka měla těžké prořídnutí kostí, zástavu menstruace a těžký rozvrat vnitřního protředí, popisuje lékařka Miroslava Navrátilová. Navíc trpí i kůže, srdce nebo ledviny. Lékaři pak dokážou pomocí analýzy tělních tekutin odhalit i chybějící prvky v těle, jako je draslík a hlavně fosfor. „Jediné, podle čeho můžeme poznat, že hladoví, jsou parametry z moči,“ uvedla Jana Tůmová z oddělení klinické biochemie FN Brno.

Video Reportáž Silvie Klekové
video

Reportáž Silvie Klekové

Pokud lékaři zjistí anorexii nebo bulimii, tak přijdou jako první na řadu léky, následně se léčí psychika. „Když jednou onemocníte, tak se z té nemoci těžko dostanete,“ obává se Adéla. Mentální anorexie a bulimie je závažná psychiatrická diagnóza, vyléčí se přibližně třetina dívek a třetina z nich umírá – většinou na druhotné následky nemoci. Zemřela tak i francouzská modelka Isabel, která v celosvětové kampani říkala Ne mentální anorexii.