Oproti loňsku se třeba přesouvá pořadí zkoušek - maturita začne didaktickými testy a písemnou prací; ústní zkouška přijde na řadu jako poslední. Mění se i datum, kdy se maturanti dozvědí výsledek testu, a sice ještě před ústními zkouškami 15. května. Podle slov ředitele CERMATu Pavla Zeleného má novinka vyjít vstříc vysokým školám, protože žáci budou znát výsledky z didaktického testu výrazně dříve.

Písemné práce už také nebudou opravovat učitelé na školách, pouze je naskenují a pošlou do CERMATu. Opravu budou mít na starosti nezávislí hodnotitelé, což má za cíl posílit nezávislost hodnocení prací. Navíc tento krok uleví učitelům. Jiné bude i hodnocení písemné práce, když namísto loňských 15 bodů může letos student získat až 30. U opravných zkoušek pak stačí opakovat jen tu část, ve které student neuspěl.

„Je to výstupem našich poznatků pilotní ověřovací fáze státních maturit,“ říká ke změnám mluvčí ministerstva Radek Melichar. Ani přes řadu změn ale kritici o vítězství zdaleka nehovoří, chyby vidí i jinde. Podle sdružení EDUin třeba písemná práce z ČJ ve stávající podobě státní maturitě škodí.
