Vedení ČSSD připouští po volbách menšinovou vládu s komunisty

Praha – Sociální demokraté nevylučují v případě volebního vítězství vládu s podporou komunistů. Píšou to Lidové noviny s odvoláním na výsledky ankety mezi čelnými představiteli socialistů. Nejvíce by si jich přálo menšinový kabinet s podporou KSČM, píšou LN. „My nemůžeme spolupracovat s TOP 09 a ODS, moje současné odhady jsou menšinová vláda s podporou komunistů. Například v zahraničněpolitických otázkách by ta spolupráce mohla být i širší,“ citují Lidové noviny místopředsedu ČSSD Jiřího Dienstbiera.

Pokud nebudou sociální demokraté schopni vytvořit většinovou vládu nebo koalici, je na menšinovou variantu připraven i šéf strany Bohuslav Sobotka. „Zvažujeme tuto možnost,“ odpověděl v anketě Lidovým novinám. 

Možnost přijmout tichou podporu komunistů nepopírá ani šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc. „Chceme v prvé řadě jednat s důvěryhodnými subjekty, a ne s někým, jako jsou Věci veřejné. Koalici s komunisty si představit nedokážu, o menšinové podpoře bychom ale určitě mohli jednat,“ uvedl. 

Někteří poslanci, které LN oslovily, jdou prý ještě dále. Mimo záznam přiznávají, že hodlají iniciovat zrušení tzv. bohumínského usnesení, které sociálním demokratům otevřenou vládní spolupráci s KSČM zakazuje. Proti spolupráci s KSČM se přitom v minulosti několikrát vyslovil Sobotkův rival a první místopředseda ČSSD Michal Hašek, připomínají LN. 

Podle dubnového modelu CVVM by ČSSD ve volbách do sněmovny získala 37 procent hlasů, komunisté přitom poprvé od přelomu let 1999/2000 porazili ODS a skončili na druhém místě se ziskem 20 procent hlasů.