Staronového premiéra přijme Nečas, Klaus i Sobotka

Praha - Slovenský premiér Robert Fico míří do Prahy. Jedná se o jeho první zahraniční návštěvu po sestavení vlády. Fico se setká s premiérem Petrem Nečasem (ODS), prezidentem Václavem Klausem a také s šéfem opoziční ČSSD Bohuslavem Sobotkou v době, kdy koalice čelí další krizi a zemi hrozí předčasné volby. Navzdory rozdílnému politickému přesvědčení obou premiérů Fico předpokládá, že při setkání s Nečasem převáží nadstandardní politické vztahy obou zemí a soulad v otázkách hospodářské spolupráce, jak prohlásil v rozhovoru pro ČT. Čeští politici budou s Ficem hovořit o evropských otázkách, ekonomické a finanční krizi. Premiéři by také mohli probrat možnosti spolupráce ve vojenské oblasti v rámci NATO. Ficova sociální demokracie drtivě zvítězila v předčasných volbách poté, co se provalily korupční skandály politiků propojených s firmami, známé pod názvem Gorila.

Vztahy obou zemí jsou prý nadstandardní

Slovensko má čerstvě jednobarevnou vládu sociálních demokratů (Smer-SD). Fico se stal premiérem již podruhé. Také v roce 2006 byl na první zahraniční cestě právě v Česku. Politici obou zemí dlouhodobě uvádějí, že vztahy obou zemí, které dříve spojoval společný život v podobě již zaniklého Československa, jsou nadstandardní.

Robert Fico, slovenský premiér:

„Je toho hodně, o čem se dá s Českou republikou hovořit. Připomněl bych třeba spolupráci v oblasti nákladní železniční dopravy, jaderné energetiky. Pokud budeme hovořit o česko-slovenských vztazích, které nic nenarušuje, o společných postupech v hospodářských otázkách, tak se můžeme někde střetnout, ale vůbec nebude vadit, že se někdo z nás dívá na politiku zprava a někdo zleva.“


Fico doufá, že bude mít s českým předsedou vlády nadále přátelské vztahy, i když je Nečasova ODS orientovaná doprava. „Na tom vůbec nezáleží, jaká je vláda na Slovensku, nebo v České republice, protože základ rozhovorů budou představovat vynikající vztahy mezi Českem a Slovenskem a já věřím že tak, jako to bylo při setkání s premiérem Paroubkem a premiérem Fischerem, tak věřím, že stejné to bude i při premiérovi Nečasovi,“ řekl Fico pro ČT. Nečas potvrdil, že vlády obou zemí spolu vždy dobře spolupracovaly. „Slovensko nadále představuje klíčového spojence a partnera, skutečně bratrskou zemi pro Českou republiku,“ uvedl nedávno Nečas.

Video Slovenský premiér na návštěvě v Praze
video

Slovenský premiér na návštěvě v Praze

Slovenský premiér na návštěvě v Praze

S6 20.04.2012 6.00

Rozhovor s Robertem Ficem

Slováky spojují s Čechy i neustálé korupční aféry

Na Slovensku „řádila“ Gorila, která vyhnala do ulic desetitisíce lidí. Dokument poukázal na ovlivňování politiků nebo na propojení tajné služby a policie se zájmovými skupinami za druhé vlády Mikuláše Dzurindy. Policie znovu zahájila vyšetřování podezření z politické korupce v lednu. „Včera jsem při jedné příležitosti říkal, že jako premiér nikdy nedovolím, aby se z tajných služeb na Slovensku staly informační kanceláře, do kterých si může kdokoliv přijít a vyžádat, co chce - adresu, jméno, možná i nějakou jinou informaci… Já jsem ten poslední, který má zájem brzdit vyšetřování těchto věcí. Na vyšetřování celé kauzy mám eminentní zájem,“ dodal v rozhovoru Fico.

Vláda Smeru-SD nahradila koalici čtyř stran pravého středu. Ta se loni rozpadla kvůli rozšíření pravomocí evropského záchranného fondu na pomoc zadluženým zemím eurozóny. Stalo se tak jen rok a čtvrt po nástupu kabinetu Ivety Radičové do úřadu. Následně se parlamentní strany dohodly na vypsání předčasných voleb.

Fico už nechce Bruselu tolik odporovat

Staronový slovenský premiér ale tvrdí, že dny, kdy se o Slovensku mluvilo jako o problémovém dítěti eurozóny, jsou pryč. List Financial Times (FT) k tomu na svých internetových stránkách napsal, že Fico k překvapení mnohých slíbil věrnost Bruselu. „Přijde nám, že euro pro nás doposud znamenalo úspěch,“ řekl Fico deníku. Tvrdí, že bez EU by Slovensko v regionu nepřežilo. „Proto chceme být normálním partnerem v evropské politice,“ dodal Fico.

Robert Fico, Události, komentáře - 19. 4. 2012:

„Slovensko je členem eurozóny. Máme společnou evropskou měnu a myslím, že to bylo správné rozhodnutí. Spoléháme se na to, že v budoucnu se význam společné evropské měny potvrdí. Je to klub a kdo v tomto klubu chce být, musí plnit určitá pravidla. Není možné, že jedna země bude mít deficit 6 procent a jiná 3 procenta. Neříkám nic jiného, než to, že budeme ctít závazky, které máme vůči eurozóně, že jsme připraveni ozdravit veřejné finance a přispět k řešení finančních problémů eurozóny.“


Novou slovenskou vládu čeká boj s vysokou nezaměstnaností a potřeba přijetí úsporných opatření k ozdravení státních financí. Na rozdíl od roku 2006, kdy první Ficův kabinet nastupoval v době silného hospodářského růstu, bude muset Smer-SD nyní přistoupit k nepopulárním opatřením. Před volbami sociální demokraté slibovali zejména vyšší zdanění bank, nejziskovějších firem nebo lidí s nadprůměrnými příjmy.    

Tato opatření podle ekonomů na získání potřebné více než miliardy eur (přes 25 miliard korun) stačit nebudou. Ve hře je proto i omezení plošně vyplácených dávek, vyšší daně na luxusnější nemovitosti nebo zavedení registrační daně při koupi prémiových vozidel. "V duchu hodnot sociální demokracie vynaložíme maximální úsilí, aby ozdravování veřejných financí
nevedlo k dalšímu snižování životní úrovně lidí, kteří mají nízké nebo střední příjmy," prohlásil Fico u příležitosti nástupu své vlády.