Pozor na klíšťata, riziko je extrémně vysoké

Praha - Ode dneška až do pondělí panuje extrémně vysoké riziko kousnutí klíštětem. Ministerstvo zdravotnictví radí lidem, aby používali repelenty a pravidelně se prohlíželi. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu dosahuje dnes a v sobotu aktivita klíšťat stupně osm, v neděli a v pondělí stoupne až na stupeň devět v desítistupňové škále.

Tomáš Vráblík z ČHMÚ varuje, že pokud chtějí jít lidé na procházku do lesa, měli by chodit jen po zpevněných cestách. Nebezpečnější jsou listnané lesy, než jehličnaté.

Od klíšťat hrozí klíšťový zánět mozku a lymská borelióza. Za tři měsíce letošního roku evidují statistici 378 případů boreliózy, oproti stejnému období loňska je to o 69 případů víc. Evidují také dva případy klíšťového zánětu mozku, kterých loni za stejné období bylo pět.

Odborníci radí při zvýšeném výskytu klíšťat použití repelentu, lidé by si neměli sedat ani lehat v porostech, neměli by také vstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Vhodné je oblečení z hladké světlé látky. Už na vycházce je potřeba se občas prohlédnout, zejména kalhoty, a odstranit přichycená klíšťata. Další prohlídka a odstranění klíšťat je nezbytná večer po návratu a další den ráno.

Nákaza klíšťovým zánětem mozku se přenese ihned po přisátí klíštěte, boreliózou až po 24 hodinách. Pokud si tedy člověk po vycházce prohlédne důkladně celé tělo a přisátá klíšťata odstraní, boreliózy se bát nemusí. Klíšťovému zánětu mozku je možno předejít očkováním, očkovat lze celoročně.

Telefonát Tomáše Vráblíka z ČHMÚ (zdroj: ČT24)