Chrám sv. Víta už má sedm zvonů, rozezní se v neděli

Praha – Tři nové zvony – Dominik, Marie a Ježíš – už jsou zavěšeny ve svatovítské katedrále a připraveny na první víkendové zvonění. Instalace zvonů, které téměř po sto letech nahrazují ty původní, zničené během války, trvala skoro celý den. Nebyla vůbec jednoduchá. Třeba jeřáb se ráno zasekl v hradní bráně. Mohl projet až po upuštění pneumatik.

Zvony, jejichž výroba stála 1,6 milionu korun, vytvořili zvonaři v Brodku u Přerova. Největší z nich, jednu tunu vážící zvon svatý Dominik, financovali bratři Rudolf a František Pohlovi z Bludova na Šumpersku. Výroba Dominika, který má v dolní části průměr větší než metr, stála 1,1 milionu. Zvonaři na něm pracovali tři měsíce.

Zvon Panna Maria, který měří v nejširší části 67 centimetrů a váží 190 kilogramů, sponzoruje Správa Pražského hradu. Nejmenší, stokilový zvon Ježíš darovalo katedrále sedm profesorů ČVUT.

Dosud byly v katedrále čtyři funkční zvony - Jan, Josef, Václav a Zikmund, který je největším českým zvonem s dolním průměrem 256 centimetrů a odhadovanou hmotností 16 tun. Nové zvony – spolu s těmi původními – se poprvé rozezní v sobotu 12. května. Mše začíná v 11:00. „Slavnostní představení zvonů se ale bude konat až po mši,“ uvedl už dříve zvonař od svatého Víta Tomáš Stařecký. Pak budou zvony slyšet pravidelně každou neděli. 

Video Reportáž Jana Šenkýře
video

Reportáž Jana Šenkýře