Poslanec Baštýř prý hodlá prodat pozemky pod D3 s velkým ziskem

Praha/České Budějovice - Jihočeský poslanec Václav Baštýř (ODS) plánuje podle serveru iDnes.cz státu údajně prodat pozemky pod budovanou dálnicí D3 po 100 korunách za metr čtvereční. Přitom je sám před dvěma lety koupil za šest až osm korun za metr čtvereční, jak zjistil iDnes.cz ze smluv na katastrálním úřadu. Podle Baštýře se o spekulaci nejedná.

Od Baštýře má stát předkupní právo už na 15 pozemků. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je pro stavbu potřebuje. „Budeme mít snahu nevykupovat celé pozemky, ale bude to o individuálním přístupu. Když to nepůjde jinak, koupíme od majitele celý pozemek,“ prohlásil pro server šéf českobudějovického ŘSD Josef Pešl. Baštýř tvrdí, že chce na pozemcích jen hospodařit, a kdyby bylo po jeho, stát by prý mohl vyplácet i nižší sumy.

Baštýř podle svých slov platil za ty části pozemků, které jsou pod chystanou dálnicí, stejnou částku, jakou bude platit stát. Okolní části pak prý koupil za cenu nižší. Z kupních smluv to ale patrné není a lidé, kteří mu pozemky prodali, se podle serveru cítí podvedeni. „O ničem takovém nebyla řeč. Prostě přišel a navrhnul cenu. Ani o dálnici jsme nemluvili, jen o tom, že tam bude hospodařit,“ říká serveru jeden z nich.

Dopravní resort vypsal už na konci března výběrová řízení na stavbu úseků dálnice D3 mezi Úsilným a Borkem na Českobudějovicku a mezi Veselím nad Lužnicí na Táborsku a Bošilcem na Českobudějovicku. Budování těchto úseků dálnice by mohlo začít na podzim. Náklady na celou dostavbu D3 mezi Prahou a hraničním přechodem Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku se odhadují asi na 50 miliard.