Čunek musí zaplatit své bývalé sekretářce 80 tisíc

Olomouc - Senátor a expředseda lidovců Jiří Čunek musí zaplatit své bývalé sekretářce Marcele Urbanové 80 000 korun za poškození pověsti a omluvit se za některé výroky vůči její osobě. Dnes o tom rozhodl Vrchní soud v Olomouci. Z větší části tak potvrdil verdikt ostravského krajského soudu z loňského července, proti němuž se oba odvolali, rozšířil ale Čunkovu omluvu. Čunkův právní zástupce podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Nevyloučila ho ani právní zástupkyně Urbanové. Urbanová žádala za údajné zničení pověsti deset milionů korun. 

„Paní Urbanové jsme přiznali větší rozsah omluvy, než jakou přiznal krajský soud. Potvrdili jsme i to, že se pan Čunek musí zdržet dalších výroků o tom, že paní Urbanová je lhářkou, a také jí má zaslat 80 000 korun jako morální odškodnění,“ informoval mluvčí soudu Petr Angyalossy.

„Rozsudek vnímáme jako posun v náš prospěch, omluva je pro mou klientku velmi důležitá. Mám dojem, že případ dostává další smysl v tom, že judikatura ve věci ochrany osobnosti se posune a bude jasnější, co je a co není přípustné. Zasloužil by si ale dovolání k Nejvyššímu soudu k preciznímu zodpovězení všech otázek do budoucna. Rozhodneme se o něm až na základě písemného vyhotovení rozsudku,“ uvedla právní zástupkyně Urbanové Klára Samková.

Advokátka Marcely Urbanové Klára Samková:

„Domníváme se, že místopředseda vlády z Poslanecké sněmovny, nemůže hlásit o někom, že se chová jako žena lehkých mravů, aniž by za to zaplatil.“


Podle soudu Čunek některými tvrzeními v médiích i zveřejněním osobní korespondence práva své bývalé podřízené poškodil. Za největší zásah soud označil označení Urbanové coby lhářky. „Jiné výroky jsou na kraji slušnosti. Například tvrzení pronesená místopředsedou vlády na půdě parlamentu, že se Urbanová chovala jako prostitutka, je nevhodné, je to hulvátství. Některá vyjádření byla pouhými domněnkami žalovaného, jejichž cílem bylo Urbanovou dehonestovat,“ uvedl předseda senátu.

Požadavek žalující strany, aby se Čunek musel v budoucnu zdržet veškerých výroků o ženě, ale soud odmítl jako protiústavní. Jako nepřípustné označil to, že Čunek zveřejnil osobní dopisy, které mu Urbanová zaslala. Odvolací soud se rovněž ztotožnil s výší finanční náhrady za poškození pověsti. „Můžeme vyčíslit nemajetkovou újmu pouze za jednání, jímž žalovaný práva žalobkyně poškodil. Pokud ona argumentuje tím, že se stala terčem mediální kampaně, je třeba říci, že ta se děla bez ohledu na vůli žalovaného i jí samotné,“ doplnil soudce.  

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

Spor navazuje na několik let starou kauzu údajné korupce, v níž prý Čunek jako vsetínský starosta převzal v roce 2002 půlmilionový úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů. Hlavní svědkyní byla tehdy právě Čunkova někdejší sekretářka Urbanová. Stíhání Čunka ale státní zástupce zastavil, stejně jako následné stíhání Urbanové, obviněné z křivé výpovědi. Urbanová pak podala na Čunka žalobu na ochranu osobnosti.