Pandury bude za 54 milionů opravovat státní podnik

Praha – Ministerstvo obrany plánuje uzavřít smlouvu na servis obrněných pandurů se státním podnikem VOP CZ. Za kontrolní prohlídky, opravy a technickou údržbu vozidel plánuje do konce příštího roku zaplatit až 54 milionů korun. Servis se týká jak obrněnců, kterými disponuje armáda v České republice, tak strojů nasazených v alianční misi ISAF v Afghánistánu.

Zdroj: www.mise.army.cz Autor: Lada Kovářová

„Celková cena za plnění předmětu veřejné zakázky je maximálně do výše 54 milionů korun včetně DPH,“ uvádí materiál, který ve středu projedná vláda. Ministerstvo obrany chce servis a opravy zadat podniku VOP CZ, v němž má podíl. Firma ve svém novojičínském závodě pandury vyrábí. Podle obrany může VOP veřejnou zakázku realizovat v požadovaném rozsahu, kvalitě a termínu.

Obrana také vynaloží dalších 7,5 milionu korun za servis informačních systémů protiletadlového raketového vojska. Zakázka bude zadána dalšímu státnímu podniku, tentokrát LOM Praha. Firma je dodavatelem informačních systémů protiletadlového raketového vojska. Předmětem smlouvy jsou pravidelné komplexní prohlídky a případné servisní zásahy do informačního systému. Kontrakt je platný do roku 2014.

Ministerstvo obrany zadává svým podnikům zakázky pravidelně. Podle některých médií jim tím pomáhá v době hospodářské recese. Novojičínská továrna VOP nedávno podepsala s vedením resortu víceletou rámcovou smlouvu za stovky milionů korun na opravy pozemní techniky pro českou armádu.

Obrana podobným způsobem pomohla také další státem plně ovládané firmě LOM, která je zaměřena zejména na servis ruských vrtulníků řady Mi. LOM v prosinci získal kontrakt za 730 milionů korun a v lednu další za 2,4 miliardy korun.