Emmerová chce kvůli kandidatuře za Zemanovce přerušit členství v ČSSD

Plzeň - Milada Emmerová věří, že se kvůli kandidatuře za stranu SPOZ v krajských volbách domluví s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou na přerušení svého členství ve straně. Ve sněmovním klubu ČSSD chce ale zůstat. Se Sobotkou by se měla sejít v úterý na začátku červnové schůze sněmovny. Pokud by se ale na přerušení členství nedohodli, tak si chce Emmerová poslanecký mandát ponechat. Vedení krajské organizace ČSSD se s Emmerovou sešlo včera a jednomyslně vyjádřilo nesouhlas s jejím záměrem. Podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky pak Emmerová v případě kandidatury za jinou stranu přijde o členství v ČSSD automaticky a měla by se prý také vzdát místa ve sněmovně.

 

„Když jsem zvážila možnost, kterou mi Miloš Zeman nabídl, tak jsem se rozhodla, že oslovím vedení ČSSD, což se ještě nestalo, a že tedy požádám o dovolení tohoto, tak jak je ostatně uvedeno ve stanovách sociální demokracie,“ uvedla na brífinku SPOZ Emmerová. Odkazovala přitom na článek osm v sociálnědemokratických stanovách, podle kterého „ke zrušení členství v ČSSD může dojít pro aktivní účast na činnosti jiných politických stran bez souhlasu příslušného orgánu ČSSD“. Emmerová proto doufá, že Sobotka na přerušení členství přistoupí.

Předseda strany ovšem z Izraele, kde je na zahraniční cestě, vzkázal, že členství zanikne Emmerové automaticky, pokud bude kandidovat za jiný subjekt. Podle něj by se měla vzdát i poslaneckého mandátu: „Nelze být členem strany a současně ji poškozovat tím, že kandiduje proti ní,“ podotkl Sobotka. Od členů strany prý dostává na chování Emmerové „velmi jednoznačné a krajně negativní reakce“.

Podle šéfa krajské organizace ČSSD a hejtmana Milana Chovance chce prý Emmerová svým jménem na kandidátce SPOZ pomoci do krajského zastupitelstva novému levicovému politickému subjektu. „Dlouho jsme o tom diskutovali a nabyli jsme dojmu, že by toto poškozovalo sociální demokracii,“ uvedl včera Chovanec.

Video Reportáž Vladimíra Keblúška
video

Reportáž Vladimíra Keblúška

Reportáž Vladimíra Keblúška

31.5.2012, UD

Brífink Strany práv občanů - Zemanovců

Rozhovor s Lubomírem Zaorálkem a Jindřichem Šídlem

Rozhodnutí ČSSD dnes na brífinku kritizoval čestný předseda SPOZ Miloš Zeman. Sociální demokracie podle něj postupuje proti svým tvrzením o potřebě spolupráce levicových
stran. SPOZ podle něj jednala o předvolební koaliční spolupráci také v Jihočeském kraji. Jihočeskému hejtmanovi Jiřímu Zimolovi ale takový krok prý zakázala stranická centrála, aniž by o tom jednalo vedení strany, uvedl Zeman. Po korupční aféře bývalého hejtmana Davida Ratha Zeman očekává, že se k podpoře jeho strany přihlásí i „další významní členové“ ČSSD. Jejich jména ale nechce zveřejňovat předem.

Zaorálek: Díky Zemanovcům teď vládne pravice

Úmysl Emmerové kandidovat za Zemanovce coby členka ČSSD kritizoval například místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle něj by Emmerová v případě kandidatury za SPOZ měla nejen odejít z ČSSD, ale vzdát se i poslaneckého mandátu. „SPOZ není subjekt, který nám chce pomoci. Vždyť přece je to strana, díky které tady dneska vládne pravice,“ uvedl Zaorálek ve Studiu ČT24. Z posledních kroků Miloše Zemana je prý evidentní, že má blíže ke spolupráci s pravicí než se sociálními demokraty - Zaorálek dokonce bývalého premiéra označil za trojského koně pravice, nepřijatelné jsou podle něj Zemanovy „vřelé vztahy“ s prezidentem Václavem Klausem. „Přerušení členství, jak ona si představuje, je opravdu nemožné,“ dodal Zaorálek.

Dienstbier: Zemanovci jsou tunel na hlasy sociální demokracie

Podle Jiřího Dienstbiera jsou hlasy pro Zemanovce ztracenými hlasy, které jen oslabují českou levici a především sociální demokacii. Proto je podle něho absurdní výrok Milady Emmerové, že svou kandidaturou za SPOZ pomáhá levici. „Pokud se podíváme na aktivity Miloše Zemana v posledních deseti letech, tak všechno co dělal, bylo vedeno jediným cílem - poškodit levici, zejména sociální demokracii,“ řekl Dienstbier v Událostech, komentářích.

Také analytik Jindřich Šídlo vidí kandidaturu Milady Emmerové v barvách Zemanovců jako atak na sociální demokracii: „Mě překvapila až ta míra naivity paní poslankyně Emmerové, Zemanovci budou pro sociální demokracii ve všech krajích jedním z hlavních soupeřů,“ uvedl Šídlo. Podle něj je to nůž vražený do zad ČSSD, což si strana nemůže nechat líbit. 

Milada Emmerová je dlouholetou členkou ČSSD. V letech 2004 až 2005 byla ministryní zdravotnictví ve vládách premiérů Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka (oba ČSSD), od listopadu 2008 do září 2010 byla hejtmankou Plzeňského kraje. Posléze se vzdala postu hejtmanky, protože se chtěla plně věnovat poslanecké práci.